You are currently viewing ارور لباسشویی ال جی و نحوه رفع ان
قطعات لباسشویی ال جی

ارور لباسشویی ال جی و نحوه رفع ان

تمامی لباس شویی های الجی هوشمند هستند و در صورت خراب شدن هر یک از قطعات یک کد که نشان دهنده نوع ارور لباسشویی ال جی (Lg Washing Machine Error) می باشد که قطعه خراب را مشخص می کند. با اطلاع داشتن از معنی کدهای خطا در لباس شویی ال جی خود می توانید علت خرابی و نحوه رفع ان را یاد بگیرید و در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

DEOEIE
PEFETE
PFLECE
HEAEUE
ارور لباسشویی ال جی

ارور Input Error) IE )

این ارور لباسشویی ال جی در صورت عدم ابگیری در لحظه شروع به کار و یا به علت کم بودن فشار اب ورودی در زمان مناسب حجم کافی از اب وارد دستگاه نشود ، بعد از 1 دقیقه این ارور لباسشویی ال جی بر روی صفحه نمایش گرظاهر می شود.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

نحوه رفع ارور IE

قیل از هر گونه اقدام ابتدا از باز بودن شیر اب ورودی و از بالا بودن فشار اب ورودی ساختمان و خم نخوردن شلنگ ورودی اب که پشت دستگاه قرار دارد مطمین شودید. سپس ابتدا شیر اب ورودی لباس شویی را بسته و لباس شویی را به ارامی به جلو اورده و سپس شلنگ های ورودی اب را از پشت لباس شویی باز کرده و از تمییز بودن فیلتر توری شکل داخل شیر برقی مطمین شوید.در صورت ایراد داشتن موارد بالا باید شیر برقی ورودی اب تست شود.

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

نحوه تست شیر برقی لباسشویی ال جی

شیر برقی در لباس شویی الجی دارای انواع مختلفی می باشد (تک قلو و دو قلو و سه قلو وچهار قلو و پنج قلو) که نحوه کارکرد و تست ان به یک شکل می باشد ، تفاوت در تعداد خروجی ان می باشد. هر خروجی شیر برقی دار ای یک بوبین می باشد که با اعمال برق 220 ولت به 2سر بوبین ،مسیر ورود اب را به جا پودری ازاد می کند. مقاومت بوبین بین 2 تا 8 کیلو اهم می باشد. در بعضی از لباس شویی های ال جی شیر برقی اب پرم از اب سرد به صورت جدا می باشد و در بعضی از مدل ها فقط شیر برقی اب سر

ارور Output Error) OE)

این ارور لباسشویی ال جی در صورت عدم تخلیه اب در اواسط برنامه و یا 10 دقیقه پایانی برنامه رخ می دهد. در صورت خرابی پمپ تخلیه و یا گیر کردن شیی خارجی در ان ای ایراد به وجود می اید.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

نحوه رفع ارور OE

قبل از هر گونه اقدام ابتدا از باز بودن محل فاضلاب ویا خم نخوردن شلنگ تخلیه مطمین شوید.سپس دریچه پایین لباس شویی را باز کنید و توسط شلنگ کوچک مشگی رنگی که در این قسمت وجود دارد اب داخل دیگ را داخل یک لگن تخلیه کنید. این کار کمی زمان بر می باشد. پس از خالی شدن تمامی اب های داخل دیگ ، فیلتر گرد شکل داخل دریچه را یک نیم دوربه چپ بچرخانید و سپس ان را به بیرون اورده و در صورت کثیف بودن ان را تمیز نمایید.

نحوه تست پمپ تخلیه لباس شویی ال جی

تا سال 2018 تمامی پمپ های تخلیه لباسشویی الجی از نوع 220 ولت و مقاومت بوبین ان 170 اهم می باشد. جهت تعویض وتست ان نیاز به باز کردن کامل قسمت جلویی دستگاه می باشد که این کار برای شما ممکن هست کمی دشوار باشد. بعد از بیرون اوردن پمپ تخلیه می توانید ان را با برق مسقیم تست نمایید ، در صورت خرابی به کندی می گردد و یا صدای اضافه دارد که نیاز به تعویض دارد.

ارور Heater Error ) HE)

این ارور لباسشویی ال جی در صورتی که هنگام کار کردن لباسشویی دمای آب تغییری نکند و یا به بیش از ۹۵ درجه رسیده باشد این خطا رخ می‌دهد. این خطا معمولا در انتها و یا اواخر برنامه رخ می‌دهد.دمای آب توسط ترمیستور نصب شده بر روی المنت سنجیده می‌شود و با تغییر دمای آب اهم سنسور ترمیستور تغییر می‌کند.

نحوه رفع ارور HE

ابتدا می بایست برق ورودی دستگاه را قطع کنید، سپس قاب پشت دستگاه که دارای 4 پیچ می باشد باز کنید. المت در قسمت پایینی دیگ لباس شویی قرار گرفته است ، سیم های متصل به هیتر را قطع کنید و سپس توسط اهم متر مقدار اهم المنت و ترمیستور را اندازه بگیرید.

نحوه تست المنت لباسشویی ال جی

المنت لباسشویی با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می‌کند، مقاومت هیتر بین ۲۰ تا ۳۰ اهم میباشد .مقاومت ترمیستور المنت بین ۴۰ تا ۵۰ کیلو اهم میباشد.در صورت سالم بودن المنت و ترمیستور ،ابتدا سیم کشی آن را تا برد دستگاه چک میکنیم.در صورت سالم بودن سیم کشی،خرابی مربوط به برد دستگاه میباشد.

ارور Termistor Error ) TE)

این” ارور لباسشویی ال جی” در صورت خرابی ترمیستوررخ می دهد خطای TE  ظاهر می‌شود . در صورت خرابی ترمیستور می بایت با مجموعه المنت به صورت کامل تعویض شود . مراحل تعویض و تست ان در قسمت بالا (خطای HE ) در قسمت بالا توضیح داده شده است.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

ارور Full Water Error) FE)

این ارور لباسشویی ال جی زمانی رخ می دهد که لباسشویی در هنگام آبگیری بیش از حد نرمال آبگیری کند،این موضوع توسط هیرواستات به برد اصلی گزارش داده می‌شود.سپس پمپ تخلیه فعال می‌شود.این خطا در دو حالت رخ می‌دهد

حالت اول:در زمانی که دستگاه روشن میباشد و دستگاه آبگیری بیش از حد انجام می‌دهد.را بررسی میکنیم مقاومت بین پایه های هیدراستات را چک میکنیم (مقاومت پایه اول و آخر بین ۲۱ تا ۲۳ اهم میباشد)سپس شلنگ هیدرواستات را چک کرده تا پارگی و یا سوراخ نشده باشد،سپس کپسول هیدرواستات جرم نگرفته باشد.در صورت سالم بودن موارد بالا و سیم کشی شیر برقی را چک کرده که نشتی نداشته باشد.در مرحله آخر خرابی مربوط به برد اصلی میباشد‌.

حالت دوم:در زمانی که دستگاه خاموش میباشد.ولتاژ سوکت شیر برقی را چک میکنیم ،اگر در حالت خاموش بودن دستگاه دارای برق میباشد،ایراد مربوط به برد و اگر دارای برق نمی‌باشد شیر برقی معیوب میباشد،واشر داخل شیر برقی پاره شده و نشت آب دارد.

ارور Power Error) PF

در صورتی که در وسط انجام کار لباسشویی به هر دلیلی برق دستگاه قطع شود.با روشن کردن مجدد دستگاه این خطا ظاهر می‌شود. با زدن مجدد کلید کلید پاور این خطا رفع می‌شود.اگر با زدن کلید پاور این خطا  فع نشد ایراد مربوط به سیم کشی و یا برد نویزگیر و یا برد اصلی میباشد.

ارور PE

علت بروز خطای PE خرابی هیدرواستات و یا اتصالات وصل شده به این سنسور تشخیص آب و سیم کشی دستگاه می باشد. سنسور هیدرواستات که در قسمت بالای لباسشویی به بدنه وصل شده توسط یک شلنگ مشکی رنگ به خرطومی پایین دیگ متصل است و اندازه گیری سطح آب را در لباسشویی اندازه گیری می کند.جهت تستسالم بودن قطعه هیدرواستات مقاومت بین پایه های هیدراستات را توسط اهم متر اندازه گیری می کنیم، پایه اول و آخر بین ۲۱ تا ۲۳ اهم میباشد.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

ارور Locked Motor Error ) LE)

این ارور لباسشویی ال جی در صورتی که در هنگام شروع به کار دستگاه،آب وارد دستگاه شود و درام دستگاه نچرخد و یا فشار و صدای غیر طبیعی بگیرد به علت جریان کشی و تشخیص ایراد توسط سنسور تافو با این ایراد مواجه میشوید.در این خطا خرابی از قطعات مختلفی میباشد.ابتدا مقاومت تافو را اندازه میگیریم. در دستگاه های سری قدیمی این خطا با کد SE نمایش داده می شود.

ارور LE
ارور لباسشویی ال جی

نحوه رفع ارور LE

جهت تست تاخو می باست دوشاخه دستگاه را از برق بیرون کشیده و سپس قاب پشت دستگاه را باز کرده و سپس پیچ روی روتور را که با اچاربکس شماره 17 باز کنید و رتور را بیرون اورده و پیچ های روی استار رو باز کرده ، قطعه تاخو روی استاتور نصب شده است. حال می بایست تاخو را توسط مولتی متر تست اهمی نماییم.

ارور LE قطعه تاخو
ارور لباسشویی ال جی قطعه تاخو
ارور LE قطعه تاخو
ارور لباسشویی ال جی قطعه تاخو

نحوه تست تاخو

جهت تست سالم بودن قطعه تاخو لطفا مقاله ارور LE که به صورت صفر تا صد این ارور را برسی کرده ایم مطالعه نمایید.

در صورت سالم بودن تاخو ،مقاومت استاتور را اندازه میگیریم.سیم پیچ استاتور حدود ۵ تا ۱۵ اهم میباشد.در صورت سالم بودن تاخو و استاتور، سیم کشی را بررسی کنید.

ارور Door Error) DE)

در ابتدای شروع به کار دستگاه رخ می‌دهد.اگر بعد از بسته شدن درب لباسشویی و زدن کلید شروع به کار،بعد از گذشت ۳۰ ثانیه درب دستگاه بسته نشد این خطا رخ می‌دهد.دلایلی که موجب ایجاد این خطا میشود،کامل بسته نشدن درب و یا گیر کردن لباس لای درب و سپس قفل و زبانه درب را چک کنید که دچار شکستگی نشده باشد. و سپس سیم کشی و سوکت میکروسوییچ درب را بررسی کنید.اگر موارد بالا سالم بود اقدام به تعویض میکروسوییچ درب کنید.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

انواع میکروسوییچ درب لباس شویی ال جی

در سری های مختلف لباس شویی ال جی میکروسوییچ های مختلفی استفاده شده هست. کار همگی انها به شکل می باشد ،تفاوتی که در سری های جدید وجود دارد این می باشد که به محض پایان برنامه و یا توقف دستگاه ، میکروسوییچ به صورت انی درب دستگاه را باز می کند . ولی در سری های قدیمی تر با تاخیر حدود 1 دقیقه درب باز می شود.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

نحوه تعویض میکروسوییچ درب لباسشویی ال جی

جهت تعویض میکروسوییچ درب لباس شویی الجی حتما دستگاه را از برق بیرون بکشید ( زیرا برق درون میکروسوییچ جریان دارد) سپس فنر دور لاستیک لباس شویی را توسط یک پیچ گوشتی 2سو بیرون اورده و لبه لاستیک را از بنده لباس شویی جدا کنید. میکروسوییچ توسط 2 پیچ به بدنه پیچ شده است که انها را با دقت باز کرده و ان را با قطعه جدید جا بجا کنید و سپس لاستیک را به جای خود برگردانید و فنر ان را با دقت جا بندازید.

ارور Unballance Error UE

این ارور لباسشویی ال جی مربوط به اضافه بار در داخل دستگاه و یا استفاده از لباس های حجیم می باشد . که معمولا عمل شستشو را انجام می دهد و در 12 دقیقه پایانی هنگامی که دستگاه می خواهد روی دور خشک کن برود این پیغام ظاهر می شود و چاره ای جز در اورده بار اضافه از داخل دستگاه ندارید. با شروع مجدد دستگاه این پیغام رفع می گردد.

ارور لباسشویی ال جی
ارور لباسشویی ال جی

ارور Current Error CE

این ارور لباسشویی ال جی مربوط به جریان کشی بیش از حد یکی از قطعات داخلی لباسشویی الجی می باشد که بر دستگاه این جریان کشی را تشخیص داده، به طور مثال خرابی المنت و یا موتور و یا سیم کشی دستگاه می باشد که به علت نیاز داشتن تخصص و تجربه بالا نیاز به بازدید تکنسین مجرب از لباسشویی را دارد.

ارور AE

این ارور لباسشویی ال جی (LG Washing Machine Error) مربوط به نشتی اب به داخل سیم کشی دستگاه می باشد ، البته این سنسور تشخیص اب در تمامی لباس شویی های ال جی نصب نشده است و فقط دراکثر لباس شویی هایی که برد ان در قسمت گایین دستگاه قرار دارد وجود دارد. این سنسور یه فلوتر می باشد که دارای یه صفحه از جنس یولونیت می باشد که به حض برخورد با صطح اب زیر دستگاه بالا می اید و یک میکروسوییچ را فعال می کند و به برد اطلاع نشتی اب را می دهد.

سوالات متداول FAQ

  • علت برق دار بودن بدنه لباسشویی ال جی چیست؟

    اگر لباسشوییتان را به سه راهی برق متصل کرده اید مطمین شوید که این سه راهی برق و پریز منزل شما دارای سیم ارت باشد در غیر این صورت بدنه دستگاه دارای برق گرفتگی کوچکی می شود. اگر این برق گرفتگی به صورت شدید می باشد و با بر عکس کردن دو شاخه بهتر نمی گردد دستگاه باید بررسی گردد.

  • علت نشت آب از زیر جا پودری چیست؟

    ابتدا محفظه جا پودری را چک کنید تا مسدود نشده باشد و از مواد شوینده به اندازه استاندارد حداکثر یک پیمانه پودر استفاده نمایید. در صورت بالا بودن فشار آب منزل این اتفاق نیز رخ می دهد که با کم کردن فشار آب ورودی لباسشویی این موضوع بر طرف می گردد.

  • آیا می توان لباسشویی را به شیر آب گرم وصل نمود؟

    اگر از یک شیر آب به لباسشویی استفاده می کنید حتما باید به آب سرد وصل گردد در غیر این صورت سبب آسیب رسیدن به البسه و قطعات لباسشویی می گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله صفر تا صد ارور لباسشویی ال جی به همراه راهکارهای تعمیراتی رفع آن با استفاده از تجربیات تکنسین های متخصص در الجی پشتیبان به صورت کاملا ساده برای شما بیان کرده ایم تا بتوانید تا حدودی در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها