You are currently viewing قطعات لباسشویی ال جی

قطعات لباسشویی ال جی

در این مقاله تمامی اجزا و قطعات لباسشویی ال جی (Lg Washing Machine Parts) را به شما معرفی می کنیم و نحوه عملکرد و محل قرار گیری قطعات را توضیح می دهیم . به صورت کلی عملکرد تمایی لبلس شویی های الجی به یک نحو می باشد ، تفاوت در حجم شستشو و نوع موتورومحل قرار گیری درب دستگاه می باشد که به معرفی تمامی این مدل ها می پردازیم. لباسشویی های ال جی از حجم شستشو بین 5 تا 17 کیلوگرم تولید شده اند.

نکته: حجم مشخص شده لباسشویی که بر روی جا پودری دستگاه ثبت شده است با وزن اب وارد شده به دستگاه می باشد ، به طور مثال اگر دستگاه 7کیلویی باشد ، می توانید حداکثر 4 کیلو لباس خشک در ان قرار دهید وحدود 3 کیلو گرم اب وارد ان می شود.

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

انواع لباس شویی ال جی

لباسشویی های ال جی از نظر نوع موتور به 2 دسته تقسیم می شوند.در دسته اول که قدیمی تر می باشد موتور دستگاه انتقال قدرت برای چرخاندن را از تسمه استفاده می کند. این مدل ها دیگر تولید نمی شوند و لباسشویی هایی با موتور diret drive در اصطلاح گیربکسی جای انها را گرفته اند، این موتور ها که با برق 3فاز dc کار می کنند ، موتورپشت دیگ لباسشویی نصب شده است و انتقال قدرت به صورت مستقیم انجام می دهند و دارای مزایای زیاد تری نصبت به سری تسمه ای می باشند.

در اکثر لباسشویی های ال جی درب دستگاه از جلو باز می شود، در بعضی مدل های اندک درب دستگاه از بالا باز می شود که به لباسشویی های سطلی یا درب از بالا معروف می باشد که در کشور ایران استفاده از این دستگاه ها استقبال نشده است.

برد اصلیبرد نویز گیرلاستیک دور درب یا گسکت
پمپ تخلیهکمک های زیر دیگ لباسشوییپایه های لباسشویی
هیدرواستاتشیر برقیمیکروسوییچ درب
وزنه های تعادلموتور دایرکت درایوموتور یونیورسال
تاخودیگجا پودری
شلنگ تخلیه

برد اصلی

تمامی اطلاعات برنامه های دستگاه بر روی این برد قرار گرفته است . این برد که معمولا از 2 قست(برد پاور و برد دیسپلی) تشکیل شده است . برد پاور در اکثر مدلها پشت برد دیسلی و در قست بالا، جلوی دستگاه، کنارجاپودری نصب شده است. در بعضی مدل ها برد پاور در کف دستگاه در قسمت جلو و یا پشت دستگاه نصب شده است . تمامی اجزای برقی دستگاه توسط سیم کشی داخلی کابین به برد دستگاه متصل می باشند.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

برد نویز گیر

برق ورودی از طریق کابل دستگاه وارد این برد کوچک می شود.وطیفی این برد جلوگیری از ورود نویز به برد اصلی می باشد . در صورت اتصالی هر یک از قطعات داخلی دستگاه ، فیوز روی این برد می سوزد تا ارتباط برق ورودی به دستگاه را قطع کند.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

لاستیک دور درب یا گسکت

این قطعه انعطاف پذیر بین دیگ و درب دستگاه قرار میگیرد و از نفوذ اب به بیرون جلوگیری می کند.اندازه و شکل این لاستیک در مدل های مختلف متفاوت می باشد.اگر در پایان هر شستشو این لاستیک را خشک نمایید، از رسوب بستن و ایجاد قارچ رطوبتی بر روی ان جلوگیری می شود.در صورت ایجاد هر گونه روزنه و پارگی بر روی ای قطعه با نشت اب به بیرون مواجه می شویم.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

پمپ تخلیه

این قطعه یکی از مهمترین قطعات لباسشویی ال جی می باشد که وظیفه انتقال اب های کثیف را به چاه تخلیه را بر عهده دارد. این قطعه با ولتاژ 220 ولت ac کار می کند.محل قرار گیری ان در قسمت پایی دستگاه پشت دریچه کوچکی که در پایین لباسشویی قرار دارد نصب شده است. پمپ تخلیه در هر برنامه شستشو 2 تا 3 بار بستگی به نوع برنامه اب را کامل تخلیه می کند. و در10 دقیقه پایانی، هنگام با خشک کردن البسه به صورت مدام عمل تخلیه اب را انجام می دهد.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

از بیشترین عوامل خرابی در پمپ تخلیه می توان به گیر کردن اشیا بزرگ مثل سنجاق و گیره های پرده و … در پروانه پمپ تخلیه اشاره کرد. در صورت خرابی با صدای غیر طبیعی مواجه می شویم ویا اب های کثیف تخلیه نمی شوند و پیغام OE بر روی نمایشگر نمایان می شود.

کمک های زیر دیگ لباسشویی

این قطعه از اصلی ترین قطعات لباسشویی ال جی (Lg Washing Machine Parts) می باشد که در حفظ تعادل دیگ و نرم کارکردن لباسشویی نقش دارد. معمولا 2 یا 3 عدد از این قطعه زیر دستگاه وجود دارد که یک طرف ان به پوسته دیگ و طرف دیگر به شاسی دستگاه توسط 2 پین پلاستیکی متصل شده است. در صورت خرابی ای قطعه لباسشویی در هنگام خشک کردن البسه صدای تق تق کرده و لباسشویی حرکت می کند و ضربه های شدیدی به اتاق لباسشویی وارد می شود.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

پایه های لباسشویی

4 عدد پایه مخصوص در زیر دستگاه وجود دارد که کار رگلاژ و تراز دستگاه از طریق تنظیم این پایه ها انجام می شود. جنس پلاستیک این پایه ها از نوعی خاصی می باشد که حالت چسبندگی به سطوح را دارد.در صورت خرابی و یا تراز نبودن لباسشویی با حرکت همراه می شود.

هیدرواستات

همانطور که می دانید اب باید به اندازه کافی باید وارد دیگ لباسشویی شود. کمبود اب باعث کثیف ماندن البسه و زیاد وارد شدن ان نیز سبب نشت اب می شود. این قطعه پلاستیکی شکل توسط یک شلنگ باریک به زیر دیگ وصل شده ، با وارد شدن اب به داخل دیگ هوای فشرده شده داخل دیگ از طریق این شلنگ به هیدرواستات انقال پیدا می کند، تا انجایی که سطح اب به اندازه مناسب بالا امده و فشار هوای داخل دیگ پرده داخل هیدرواستات را می فشارد ، هیدرواستات فرمان قطع کردن اب را به برد می دهد.

در صورت خرابی این قطعه ابگیری بیش از حد انجام می شود و پیغام FE بر روی دستگاه ظاهر می شود.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

شیر برقی

همانطور که از اسم این قطعه مشخص می باشد ، عمل ابگیر و ورود اب به دستگاه توسط شیر برقی انجام می شود. در اکثر مدل های لباسشویی ال جی شیر برقی اب سرد و گرم از هم جدا می باشند. شیر برقی اب گرم تک قلو می باشد. ولی شیر برقی اب سرد 2 یا 3 یا 4و یا 5 قلو می باشد( بستگی به نوع لباسشویی و دارا بودن اپشن هایی مثل بخار ساز و …). این قطعه با ولتاژ 220 ولت کار می کند، در صورت خرابی حتی با خاموش بودن دستگاه اب تمیز داخل دستگاه جمع می شود و یا فشار اب ورودی به دستگاه کم می شود.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

میکروسوییچ درب

یک از اصلی ترین “قطعات لباسشویی ال جی” ، میکروسوییچ درب می باشد زیرا در صورت خرابی این قطعه اتصال شدیدی بر روی برد دستگاه ایجاد می شود. وظیفه میکروسوییچ درب قفل کردن درب دستگاه در حین کارکرد می باشد، تا زمانی که اب داخل دستگاه می باشد حتی با خاموش بودن دستگاه درب دستگاه قفل باقی می ماند.در صورت خرابی این قطعه درب قفل نمی شود و یا در حالت قفل باقی می ماند و با پیغام DE مواجه می شویم.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

وزنه های تعادل

در هر لباسشویی ال جی دو یا سه وزنه تعادل از جنس بتون که روکش پلاستیکی بر روی آن کشیده شده وجود دارد. این قطعه بنابر وزن سنگینی که دارد مانع از حرکات و تکان های شدید دیگ لباسشویی می شود. این وزنه ها معمولا به قسمت جلوی پوسته دیگ لباسشویی پیچ شده اند.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

موتور دایرکت درایو

این موتور یکی از مهمترین اجزا در قطعات لباسشویی ال جی می باشد که از دو قسمت روتور و استاتور تشکیل شده است که قسمت روتور دوار می باشد و استاتور که سیم پیچ موتور را تشکیل می دهد ثابت بر روی دیگ دستگاه بسته شده است. این موتور با ولتاژ سه فاز dc کار می کند.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

موتور یونیورسال

این موتور در سری های قدیمی تر لباسشویی ال جی نصب شده اند و محل قرار گیری آن زیر دیگ لباسشویی می باشد. انتقال قدرت از موتور به درام لباسشویی از طریق یک تسمه انجام می پذیرد. این موتور ها از نوع یونیورسال می باشند.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

تاخو

این یکی از اجزای اصلی قطعات لباسشویی ال جی در قسمت موتور می باشد که وظیفه آن سنجش تعداد دور موتور و آرام دور گرفتن موتور می باشد زیرا اگر موتور لباسشویی در هنگام خشک کردن به صورت ناگهانی دور آن بالا برود ، سبب تکان های شدید و آسیب شدید به دستگاه می شود. این قطعه دور موتور را به آرامی بالا می برد تا لباس ها داخل درام به صورت مرتب در همه جای آن پخش شود. در لباسشویی های ال جی دو نوع تاخو وجود دارد.

 • تاخوی dd مخصوص موتورهای دایرکت درایو
 • تاخوی خرچنگی مخصوص موتورهای یونیورسال
قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

دیگ

محلی که در آن لباس های کثیف را قرار می دهیم و با باز کردن درب دستگاه به آن دسترسی داریم دیگ لباسشویی نامیده می شود این دیگ شامل قسمت فلزی دوار که درام نامیده می شود و قسمت پلاستیکی که در دو طرف آن قرار گرفته شده و آب داخل آن جمع می شود که با نام پوسته دیگ نامیده می شود. دو بلبریگ و یک کاسه نمد در انتهای پوسته دیگ نصب شده است که شفت سه نظام درام از داخل آن عبور کرده است.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی
درام و شفت سه نظام

جا پودری

همان طور که از اسم این قطعه مشخص می باشد ، مواد شوینده را در این قسمت میریزیم. جاپودری لباسشویی از 3 قسمت تشکیل شده قسمت سمت چپ که بزرگتر از سایر قسمت ها می باشد محل ریختن پودر یا مایع می باشد و قسمت وسط محل ریختن مایع نرم کننده می باشد و قسمت سمت راست که کوچکتر از قسمت سمت چپ می باشد در مواقعی که گزینه pre wash یا پیش شستشو را فعال می کنیم در این قسمت مقدار کمتری پودر یا مایع شستشو می ریزیم.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

شلنگ تخلیه

طول تقریبی این شلنگ حدود 3 متر می باشد. یک سر این شلنگ به پمپ تخلیه و سر دیگران به محل فاضلاب نصب می گردد.تمامی رسوب های داخل دستگاه درطول زمان داخل این شلنگ ته نشیبن شده ومانع خروج اب می شودو شلنگ انعطاف خود را از دست می دهد و به مرور زمان سبب پارگی ان می شود.

قطعات لباسشویی ال جی
قطعات لباسشویی ال جی

سوالات متداول FAQ

 • علت ماندن مایع نرم کننده در جاپودری چیست؟

  همیشه سعی کنید تا غلظت مایع نرم کننده را با حل کردن آب درون آن کم کنید. عات دوم کم بودن فشار آب ورودی لباسشویی می باشد که ابتدا فشار آب ورودی ساختمان را چک کرده در صورت مطلوب بودن فیلتر ورودی شیربرقی را تمیز نمایید.

 • علت خاموش شدن لباسشویی حین کار چیست؟

  از عمده دلایل این ایراد شل بودن دوشاخه لباسشویی در محل نصب آن می باشد و یا آب شدگی دوشاخه می باشد.دلیل دوم خرابی برد اصلی است.

 • بهترین برنامه جهت شستشوی لباس های روزمره چیست؟

  در صورت چرک نبودن لباس ها می توان از برنامه quick 30 و در غیر این صورت شستشوی لباس های نیمه کثیف از برنامه synthetics که مدت زمان آن 60 دقیقه می باشد و با آب ولرم می شوید استفاده کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی قطعات لباسشویی ال جی را معرفی کردیم. توجه داشته باشید که جهت تعمیر یا تعویض قطعات لباسشویی خود از قطعات اصلی موجود در الجی پشتیبان استفاده نمایید. تمامی این تعمیرات شامل 6 ماه ضمانت می باشند.

4 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها