You are currently viewing ارور ظرفشویی ال جی و رفع خطا در ظرفشویی LG
ارور ظرفشویی ال جی

ارور ظرفشویی ال جی و رفع خطا در ظرفشویی LG

نمایش کد خطا و ارور ظرفشویی ال جی (LG Dishwasher Error) می تواند به ما کمک کند که بتوانیم تشخیص دهیم کدام قسمت از دستگاه ما معیوب می باشد. البته این ارور ها شامل ایرادات مختلفی در دستگاه می باشد. در این مطلب فهرستی ازخطاهای ماشین ظرفشویی ال جی را به زبان ساده عنوان می کنیم که با شناخت مفاهیم هر کد خطا برای رفع مشکل دستگاهتان اقدام نمایید.

آیا تعمیر ظرفشویی ال جی در خانه امکان پذیر می باشد؟

با توجه به آموزش هایی که در این مقاله برای شما فراهم کرده ایم می توانید در بعضی از موارد که ایراد دستگاه ساده می باشد مثل چیدمان اشتباه ظروف در دستگاه و یا نداشتن مواد شوینده توسط خود مشتری رفع گردد. ولی در بعضی از موارد ارور ظرفشویی ال جی می تواند برایتان بسیار دردسرساز باشد و نیاز به یک تکنسین متخصص داشته باشید. مرکز تعمیرات ال جی پشتیبان این شرایط را برای شما به راحتی به وجود آورده تا در کمترین زمان و با پایین ترین هزینه دستگاهتان در منزل و بدون انتقال به مراکز پشتیبانی و تعمیرات، تعمیر گردد.

انواع ارور ظرفشویی ال جی

معرفی 16 ارور ظرفشویی ال جی LG Dishwasher Error و نحوه رفع آن را گام به گام با ما تجربه کنید و در صورت هرگونه سوال و یا درخواست تکنسین مجرب با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

ارور IE عدم ورود آبارور OE عدم تخلیهارور LE قفل شدگی موتور
ارور EI نشت آبارور TE خرابی ترمیستورارور HE خرابی المنت
ارور CE جریان کشیارور PF برق ورودی ارور AE نشت آب
ارور FE آبگیری بیش از حدارور NE خرابی مقسم آبارور BE کف کردن بیش از حد مواد شوینده
ارور F خطا نیست نماد برنامه autoارور CD خطا نیست Cool Dry فن خشک کنارور ST خطا نیست نماد برنامه uv (باکتری زدایی)
ارور CL خطا نیست قفل کودک

ارور Inlet Error IE عدم ورود آب

 این” ارور ظرفشویی ال جی ” مربوط به عدم ورود آب به دستگاه می باشد.اگر تا حداکثر 1 دقیقه آب با فشار و اندازه کافی وارد دستگاه نشود سنسور ایرگاید که در قسمت ورودی ظرف ایرگاید قرار دارد آن را تشخیص داده و خطای عدم ورود آب را اعلام می کند.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

سنسور ایر گاید که با چرخش یک پروانه که با فشار آب ورودی حرکت می کند میزان آب ورودی را می سنجد و با تعداد دوری که پروانه می چرخد  می تواند تشخیص دهد که شیربرقی دستگاه چه مدت زمانی باز شود.در اکثر دستگاه ها شیربرقی دستگاه ،بیرون از دستگاه قرار دارد و ابتدای شلنگ ورودی آب قرار دارد.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

در صورت نمایش خطای IE قبل از هر گونه اقدام ابتدا از باز بودن شیر آب ورودی دستگاه و یا خم نخوردن شلنگ آب ورودی مطمین شوید. سپس نسبت به تست شیر برقی دستگاه و تمیز نمودن فیلتر توری شکل داخلی آن اقدام نمایید.شیربرقی ظرفشویی ال جی با ولتاژ 220 ولت کار می کند.مقدار اهم سیم پیچ یا بوبین شیربرقی ۳ تا ۴ کیلو اهم می باشد.

قطعاتی که در خطای IE ممکن است معیوب باشد:

 1. شیر برقی
 2. ایرگاید و سنسور ایرگاید
 3. سیم کشی
 4. برد اصلی

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

ارور Outlet Error OE عدم تخلیه

 این خطا ی ظرفشویی ال جی یا ارور ظرفشویی ال جی در زمان عدم تخلیه آب نمایش داده می شود. این پیغام معمولا در میانه برنامه شستشو و یا در پایان برنامه نمایان می شود. توجه داشته باشید اگر در زمان نمایش این خطا اگر آب در داخل کابین ظرفشویی وجود  دارد ایراد مربوط به پمپ تخلیه و یا مجاری تخلیه می باشد و اگر در هنگام نمایش این خطا آب در داخل کابین وجود ندارد این خطا مربوط به موتور دستگاه می باشد.

نکته : قبل از هر گونه اقدام ابتدا از تا خوردن شلنگ تخلیه و باز بودن مسیر فاضلاب مطمین شوید

قطعاتی که در خطای OE ممکن است معیوب باشد:

 • پمپ تخلیه و اتصالات
 • ایرگاید
 • شلنگ تخلیه
 • موتور شستشو
 • سیم کشی
 • برد اصلی

ارور Lock Error LE قفل شدگی موتور

این ارور ظرفشویی ال جی مربوط به قفل شدگی موتورشستشو می باشد، قطعه تاخو موتورمعیوب می باشد و به علت عدم چرخش موتورشستشو این خطا به وجود می آید.در صورت خرابی برد نیز این خطا نمایش داده می شود. در صورت خرابی کاسه نمد موتور شستشو آب به داخل موتور نفوذ کرده و باعث قفل شدن بلبرینگ های موتور می شود. در بیشتر موارد موتور دستگاه قابل تعمیر می باشد. اگر این نشتی به روی سیم کشی و سوکت موتور نفوذ کند برد دستگاه نیز متعیوب می شود. مقدار مقاومت سیم پیچ موتور بین ۱۵ تا ۱۵ اهم می باشد.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

قطعاتی که در خطای LE ممکن است معیوب باشد:

 1. جت پمپ(موتور شستشو)
 2. برد اصلی
 3. سیم کشی

ارور Full load Error FE آبگیری بیش از حد

این ارور ظرفشویی ال جی مربوط به آبگیری بیش از حد دستگاه می باشد. در صورتی که در زمان شروع به کار دستگاه آب بیش از حد نرمال وارد دستگاه شود سنسور ایرگاید متوجه این ایراد شده و سریعا خطای FE نمایان می شود و در صورت رفع نکردن این ایراد آب به قسمت های زیر دستگاه نفوذ کرده و خرابی های بیشتری به بار می آورد.

قطعاتی که در خطای FE ممکن است معیوب باشد:

 • شیر برقی
 • ایرگاید
 • برد اصلی

ارور EI نشت آب

 در صورتی که به هر علتی آب به قسمت سیم کشی و موتور دستگاه نفوذ کند فلوتر دستگاه که از جنس یونولیت می باشد روی آب شناور شده و میکروسوییچی را فعال می کند و دستگاه شروع به نمایش پیغام EI کرده و همزمان پمپ تخلیه به صورت خودکار فعال می شود تا تمامی آب داخل کابین را تخلیه کند تا از نفوذ بیشتر آب در داخل سیم کشی جلوگیری کند.. تا زمانی که دستگاه به برق می باشد به صورت مدام آلارم می دهد تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری کند. در صورت مواجهه با این ایراد دستگاه را از برق کشیده و سریعا با ما تماس بگیرید.

قطعاتی که در خطای EI ممکن است معیوب باشد:

 1. فلوتر(محافظ نشتی آب در دستگاه)
 2. برد
 3. پارگی شلنگ های دستگاه
 4. ایرگاید

ارور Thermistor Error TE خرابی ترمیستور

این ارور ظرفشویی ال جی مربوط به خرابی سنسور نصب شده روی المنت که وظیفه آن تشخیص دمای آب در دستگاه می باشد که نام آن ترمیستور می باشد و در صورت خرابی می بایست با مجموعه المنت به صورت یک جا تعویض گردد.

تست اهمی ترمیستور:این قطعه دارای اهم بین 12 تا 13 کیلو اهم می باشد.(در دمای محیط) با افزایش و کاهش دمای آب مقدار اهم آن تغییر می کند.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

قطعاتی که در خطای TE ممکن است معیوب باشد:

 1. ترمیستور
 2. هیتر
 3. برد اصلی
 4. سیم کشی

ارور HE   خرابی المنت

این خطا در ظرفشویی ال جی مربوط به خرابی المنت دستگاه و گرم نشدن آب می باشد و یا آب بیشتر ازدمای ۹۵ درجه گرم شده. مقدارمقاومت هیتر بین 26 تا 35 اهم می باشد.در ظرفشویی های ال جی به صورت کلی 3 نوع المنت وجود دارد که سایز این المنت ها با هم متفاوت می باشد.المنت کار داغ کردن آب داخل کابین دستگاه را بر عهده دارد دمای آب در هر برنامه با برنامه دیگر تفاوت دارد. این دما معمولا بین 40 تا 90 درجه سانتیگراد متغیر است.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

قطعاتی که در خطای HE ممکن است معیوب باشد:

 • ترمیستور
 • هیتر
 • برد اصلی
 • سیم کشی

ارور NE   خطای مقسمی آب 

کار تقسیم آب بین دو طبقه در کابین ظرفشویی بر عهده یک موتور کوچک که توسط یک پروانه تغییر وضعیت پیدا می کند انجام می شود. در صورتی که بخواهیم فقط از یک طبقه جهت شستشو استفاده کنیم پروانه موتور مسیر یک قسمت را مسدود و مسیر دیگری را باز می کند و یا در حالت عادی هر دو مسیر را جهت شستشوی کامل باز نگه می دارد. در صورت خرابی موتور و یا پروانه آن ارور NE در انتهای برنامه نمایان می شود و معمولا ظروف یکی از طبقات خوب شسته نشده است.

در ظرفشویی ال جی 2 مدل مقسم آب وجود دارد که تنها تفاوت آن با یکدیگر سرعت چرخش موتور می باشد. این موتور با ولتاژ 220 ولت کار می کند و اهم سیم پیچ آن 12 کیلو اهم می باشد.

ارور ظرفشویی ال جی
5.6   rpm      و    2.5  rpm 

قطعاتی که در خطای NE ممکن است معیوب باشد:

 1. موتور مقسم
 2. پروانه موتور مقسم
 3. برد اصلی

ارور CE   جریان کشی

  این ارور ظرفشویی ال جی مربوط به ایرادات به وجود آمده در سیم کشی و موتور شستشو می باشد و در صورت جریان کشی بیش از حد این پیغام بر روی نمایشگر نمایش داده می شود. سریعا دستگاه را خاموش کرده و با مرکز خدمات ظرفشویی ال جی تماس حاصل فرمایید.

اگر نیاز به بررسی و تعمیر ماکروفر ال جی خود دارید برای رفع ایراد ماکروویو ال جی از تکنسین متخصص ال جی پشتیبان کمک بگیرید.

قطعاتی که در خطای CE ممکن است معیوب باشد:

 • سیم کشی
 • موتور
 • برد

ارور PF برق ورودی

در صورتی که برق ورودی دستگاه در هنگام کارکرد ماشین ظرفشویی قطع گردد با وصل شدن مجدد آن این ارور ظرفشویی ال جی بر روی نمایشگر نمایان می شود. اگر با خاموش روشن کردن مجدد دستگاه رفع نشد پریز برق و یا سه راهی که دستگاه به آن متصل شده بررسی نمایید.

قطعاتی که در خطای PE ممکن است معیوب باشد:

 1. کابل برق ورودی دستگاه
 2. برد دستگاه
 3. سیم کشی

ارور AE نشت آب

در سری های جدید ظرفشویی ال جی خطای نشت آب با کد AE نمایش داده می شود.

 در صورتی که به هر علتی آب به قسمت سیم کشی و موتور دستگاه نفوذ کند فلوتر دستگاه که از جنس یونولیت می باشد روی آب شناور شده و میکروسوییچی را فعال می کند و دستگاه شروع به نمایش پیغام AE کرده و همزمان پمپ تخلیه به صورت خودکار فعال می شود تا تمامی آب داخل کابین را تخلیه کند تا از نفوذ بیشتر آب در داخل سیم کشی جلوگیری کند.. تا زمانی که دستگاه به برق می باشد به صورت مدام آلارم می دهد تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری کند. در صورت مواجهه با این ایراد دستگاه را از برق کشیده و سریعا با ما تماس بگیرید.

قطعاتی که در خطای AE ممکن است معیوب باشد:

 1. فلوتر(محافظ نشتی آب در دستگاه)
 2. برد
 3. پارگی شلنگ های دستگاه
 4. ایرگاید
ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

ارور BE کف کردن بیش از حد مواد شوینده

این ارور ظرفشویی ال جی مربوط به استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد می باشد که به علت تولید بیش از حد کف در کابین این پیغام نمایش داده می شود. حتما برای شستشوی ظروف از مواد شوینده استاندارد مخصوص ظرفشویی استفاده کنید.

ارور ظرفشویی ال جی
ارور ظرفشویی ال جی

ارور F خطا نیست نماد برنامه auto

کد F در ظرفشویی ال جی پیغام خطا نمی باشد. در صورت انتخاب برنامه Auto دستگاه قبل از نمایش زمان برنامه مقدار کثیفی آب را توط سنسوری که در لگنچه دستگاه تعبیه شده می سنجد و بعد از مدت تقریبی 15 دقیقه زمان دقیق برنامه را نمایش می دهد.

ارور CD خطا نیست Cool Dry فن خشک کن

کد CD در ظرفشویی ال جی پیغام خطا نمی باشد. در پایان شستشوی دستگاه ، فن خشک کننده ظروف که در روی درب دستگاه قرار دارد به مدت 30 دقیقه روشن می شود و در هنگام کارکرد این فن پیغام CD بر روی نمایشگر نمایش داده می شود که می توانید دستگاه را خاموش کرده و از ادامه کارکرد فن جلوگیری کنید.

ارور ST خطا نیست نماد برنامه uv (باکتری زدایی)

در زمان فعال کردن برنامه uv پیغام ST بر روی نمایشگر ظاهر می شود. این برنامه جهت باکتری زدایی کابین استفاده می گردد.این کد ارور ظرفشویی ال جی محسوب نمی گردد.

ارور CL خطا نیست قفل کودک

کدCL یا Child Lock در زمان فعال کردن قفل کودک نشان داده می شود که هیچ یک از کلید های صفحه نمایشگر به جز کلید پاور در دستگاه غیر فعال می گردد.این کد ارور ظرفشویی ال جی محسوب نمی گردد.

سوالات متداول FAQ

 • آیا می توان ظرفشویی ال جی را به آب گرم وصل نمود؟

  خیر. این کار صدمات زیادی به دستگاه و قطعات داخلی آن وارد می کند. ظرفشویی ال جی دارای مجموعه گرم کننده آب (المنت) می باشد که آب را تا دمای مورد نیاز در برنامه گرم می کند و باید جهت استفاده استاندارد و مطلوب از دستگاه به شیر اب سرد وصل گردد.

 • آیا ظرفشویی ال جی نیاز به تراز کردن دارد؟

  در صورت درست بسته نشدن درب ها و یا نشت آب از جلوی دستگاه حتما پایه های جلوی دستگاه را جهت بهبود در عملکرد تنظیم نمایید.

 • علل پوسیدگی سبدهای ظرفشویی چیست؟

  عوامل زیادی در پوسیدگی کابین و سبدهای ظرفشویی تاثیرگذارند که مهمترین آن مواد شوینده غیر استاندارد و نشت نمک می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله 16 ارور ظرفشویی ال جی که از متداول ترین خطاها می باشند را توضیح داده ایم که با تشخیص علت خرابی و قطعه معیوب تا حد ممکن ایراد توسط خود مشتری رفع گردد تا از صدمات بیشتر به ماشین ظرفشویی جلوگیری گردد.به شما توصیه می شود که به علت حساس بودن ماشین ظرفشویی و نیاز داشتن به تخصص بالا جهت تعمیر قبل از هر گونه اقدام با کارشناسان مجموعه مشورت نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها