You are currently viewing طرز کار با سولاردوم ال جی
استفاده از ماکروفر ال جی

طرز کار با سولاردوم ال جی

سولاردوم ال جی( Solardom LG) یک اسم تجاری یک مدل ماکروفر ال جی می باشد که تمامی امکانات یک دستگاه در آن تعبیه شده است یعنی که تمامی امکانات آشپزی و پخت و پز غذا را دارا می باشد . هدف ما در این مقاله آموزش کامل طرز کار با سولاردوم ال جی می باشد . علت نام گذاری این اسم وجود یک لامپ نوری (سولار)در سقف دستگاه می باشد .

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

انواع سولاردوم ال جی :

از لحاظ ابعاد،سولاردوم ال جی در 2 سایز 38 لیتری و 42 لیتری تولید شده است که در سری 38 لیتری سینی دستگاه ثابت می باشد و توان آن نیز 700 وات می باشد و تعداد کمی از آن تولید شده است .اما سری 42 لیتری آن طرفدار بیشتری داشت و توان مصرفی آن 900 وات می باشد و سینی آن قابل گردش می باشد.

سولاردوم سینی گردان :

سولاردوم های سینی گردان ار لحاظ تمامی مشخصات فنی یکی می باشد و فقط تفاوت در شکل ظاهری پنل و درب آن می باشد. در سرس قدیمی روی پنل یک عدد ولوم گردان نصب شده که در هر طرف این کلید گردان ، 6 کلید وجود دارد. اما در سری های جدیدتر از 2 کلید گردان استفاده شده و در هر طرف این ولوم های گردان ، 3 کلید تعبیه شده است که شکل ظاهری مدل های جدید شکیل تر می باشد.

مشخصات ماکروفر سولاردوم ال جی :

درب تمامی ماکروویوهای “سولاردوم ال جی” از بالا به پایین باز و بسته می شود. به علت دارا بودن المنت گریل در کف دستگاه ، سینی گردان تمامی سولاردوم های ال جی از نوع فلزی با لعاب مخصوص(برای جلوگیری از جرقه زدن) می باشد. زیرا اگر سینی این دستگاه شیشه ای باشد با روشن شدن گریل زیر آسیب میبیند.

لوازم جانبی ماکروفر سولاردوم ال جی :

قبل از توضیح در مورد طرز کار با سولاردوم ال جی، بهتر است با لوازم جانبی این محصول آشنا شویم .

1)ظرف بخرپز که شامل سه تیکه می باشد .

 • جوجه گردان و سیخ های آن
 • انبر بلند کردن جوجه گردان
 • سینی پایه کوتاه و پایه بلند
سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی

2) سینی فلزی

3)شفت صورتی رنگ زیر سینی

سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی

طرز کار با سولاردوم ال جی سری قدیمی (تک ولوم) :

 1. START (شروع به کار)
 2. 2STOP (توقف)
 3. CLOCK (تنظیم ساعت)
 4. Steam chef (بخارپز)
 5. Defrost (یخ زدایی)
 6. 6ENTER (تایید)
 7. Speed Auto Cook (غداهای سریع و خودکار )
 8. Speed Combi (غذای ترکیبی )
 9. Conv (فر برقی یا کانوکشن )
 10. Grill (المنت گریل )
 11. Micro (ماکروویو )
سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی

1) برای راحتی عملکرد دستگاه ماکروویو ال جی با زدن هر بار کلید استارت 30 ثانیه زمان به کارکرد دستگاه اظافه می شود و یا می توان یکبار کلید را فشار داد و مابقی زمان را با کلید گردان وسظ افزایش و کاهش داد .

2) در هر جایی از برنامه که نیاز به توقف داریم و یا نیاز به باز کردن درب داریم ابتدا باید کلید استاپ را فشار دهیم و یا هرگاه در منوهای دستگاه تغییر ایجاد کردیم میتوانیم با فشردن کلید استاپ به حالت اول بازگردیم .

3) برای تنظیم ساعت نمایشگر این کلید تعبیه شده که با فشار دادن آن و تغییر با ولوم وسط ساعت دستگاه را تنظیم می کنیم و سپس در انتها مجدد کلید کلاک را می فشاریم . توجه داشته باشید که با قطع برق دستگاه ، تنظیم ساعت به هم میریزد .

4)جهت بخارپز کردن مواد غذایی از این منو استفاده می کنیم که با زدن کلید 12 حالت بخار پز کردن وجود دارد که با ولوم گردان وسط از ST1 تا ST12 قابل تغییر می باشد و در صورت انتخاب هر کدام کلید اینتر را فشار دهیم و سپس وزن تقریبی موادی که می خواهیم بخارپز کنیم را با گردان وسط تنظیم کنیم و سپس کلید استارت را فشار دهیم.

ST1تکه های ریز سبزیجاتST7ماهی کامل
ST2تکه های بزرگ سبزیجاتST8فیله ماهی
ST3لوبیا سبزST9سینه مرغ
ST4کرفسST10تخم مرغ
ST5ران مرغST11گوشت چرخ کرده
ST6میگوST12سوسیس

5)جهت یخ زدایی مواد غذایی از منوی دیفراست استفاده می کنیم تا فقط یخ مواد آب شود و نیمه پخته نگردد .

4 گزینه یخ زدایی 1. گوشت 2. مرغ 3. ماهی 4. نان

بعد از فشردن کلید دیفراست و سپس چرخاندن ولوم وسط شماره مورد نظر را انتخاب کرده و سپس کلید اینتر را می زنیم و سپس با کلید گردان وسط وزن تقریبی مورد نظر از 100 گرم تا 2 کیلوگرم را انتخاب کرده و سپس کلید استارت را می زنیم .

6)جهت تایید هر منو از این کلید استفاده می کنیم .

7و8و9) این سه کلید جهت پخت غذاهایی که در منو دستگاه ثبت شده طراحی شده و با زدن هر کدام از این کلیدها و تغییر آن با ولوم گردان وسط شماره و نوع غذا بر روی نمایشگر ، نمایش داده می شود و با زدن کلید اینتر و تعیین مقدار وزن و زدن کلید استارت دستگاه شروع به کار می کند.

10) Conv یا همان کانوکشن (فر برقی ) دستگاه می باشد که جهت پخت مواد غذایی فقط با هوای داغ استفاده مس شود و از امواج ماکروویو استفاده نمی شود . در این منو می توان از ظروف فلزی هم استفاده کرد (به دلیل اینکه از امواج ماکروویو استفاده نمی شود ) و هرگز نباید از ظروف پلاستیکی استفاده کنید .

جهت راه اندازی کانوکشن ابتدا می بایست که کوره را داغ کنیم (pre heat )

1 ابتدا باید کلید conv را فشار دهیم

2 سپس با ولوم گردان وسط درجه حرارت دلخواه خود را از 40 درجه سانتیگراد تا 240 درجه سانتیگراد تنظیم کنیم

3 سپس کلید اینتر

4 سپس کلید استارت را فشار می دهیم

گزینه pre heat بر روی نمایشگر نمایان می شود و دستگاه به صورت خودکارتا رسیدن دمای داخلی به د مای مورد نظر کار می کند و با رسیدن به دمای دلخواه متوقف می شود و بوق می زند این عمل ممکن است حدود 5 دقیقه طول بکشد .

5 سپس مواد غذایی مورد نظر را داخل دستگاه قرار داده و دما مورد نظر را انتخاب کرده و سپس کلید اینتر و سپس مجدد زمان مورد نظر را انتخاب کرده و سپس کلید استارت را می زنیم .

11) Grill گریل همان المنت دستگاه می باشد که جهت برشته کردن و طلایی کردن روی مواد غذایی مثل لازانیا استفاده می شود .

ماکروفر سولاردوم ال جی دارای 3 نوع گریل می باشد

1 گریل نوری (سولاردوم)

2 گریل المنتی بالا

3 گریل المنتی زیر سینی

جهت استفاده از برنامه گریل می بایست از ظروف غیر پلاستیکی استفاده گردد. ابتدا کلید گریل را فشار داده و سپس با ولوم گردان وسط نوع گریل را بین Gr-1 تا Gr-3 با زدن کلید اینتر انتخاب کرده و سپس با گرداندن ولوم وسط زمان دلخواه خود را تنظیم کرده و سپس کلید استارت را می فشاریم.

نکته : توجه داشته باشیم که زمان تقریبی داغ شدن اولیه المنت گریل حدود 2 تا 3 دقیقه می باشد و با روشن شدن این المنت مقداری بوی سوختگی و یا دود چربی سوخته از کابین بلند می شود که کاملا طبیعی می باشد .

نکته : تفاوت گریل شماره 2 که هر دو در قسمت سقف دستگاه می باشد این می باشد که گریل شماره 1 حرارت ملایم تری نسبت به گریل شماره 2 دارد و گریل شماره 1 با دور بسیار زیاد یک لامپ سولار حرارات ایجاد می کند .

نکته : جهت عملکرد بهتر گریل 1 و 2 از سینی 3 پایه فلزی بلند و عملکرد بهتر و آسیب ندیدن سینی گردان از سینی 3پایه کوتاه استفاده کنید.

نکته : المنت شماره 1 که گریل نوری می باشد به صورت قطع و وصل کار می کند به معنی که چند ثانیه روشن می ماند و چند ثانیه خاموش می گردد که این امر طبیعی می باشد.

12) Micro گزینه ماکروویو به صورت خودکار با زدن کلید استارت کار می کند و نیازی نیست برای گرم کردن غذا و استفاده از توان حداکثری 900 وات کلیدهای دیگری را فشار دهیم . مگر بخواهیم از وات های پایین تر استفاده گردد.

جهت استفاده از حرارت کمتر در حالت ماکرو، ابتدا کلید ماکرو را می فشاریم و سپس با کلید گردان وسط وات دلخواه خود را از 80 وات تا 900 وات انتخاب می کنیم و سپس با زدن کلید اینتر و انتخاب زمان ، کلید استارت را می فشاریم .

https://www.manualslib.com/manual/658129/Lg-Solardom-Mp9489sc.html

طرز کار با سولاردوم ال جی سری جدید (2 ولوم) :

تنها تفاوت این دستگاه با سری قدیمی ، حذف 6 کلید (3کلید از سمت راست و 3 کلید از سمت چپ ) و انتقال این منوها به یک کلید گردان دیگر می باشد که با گرداندن ولوم سمت چپ این منوها قابل دسترسی می باشد و تغییر دیگری ایجاد یک منوی جدید جهت بو زدایی دستگاه می باشد که با انتخاب این گزینه فر یا همان conv به مدت 10 دقیقه به صورت خودکار کار می کند و چربی های روی آن می سوزد و به صورت دود از دستگاه خارج می شود که این عمل را بعد از آشپزی در دستگاه انجام می دهیم تا چربی های پاچیده شده به سقف دستگاه به راحتی پاک شوند .

سولاردوم ال جی
سولاردوم ال جی

نتیجه گیری

تمامی نکات مهم در آموزش سولاردوم ال جی را بیان کردیم . در صورت هر گونه ابهام یا سوال با پشتیبانی مجموعه تماس حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها