You are currently viewing انواع یخساز یخچال ال جی و نحوه تعمیر یخساز

انواع یخساز یخچال ال جی و نحوه تعمیر یخساز

یخساز یخچال ال جی (Lg Refrigerator Icemaker) در مدل های متنوع تولید شده است. دریخچال و ساید بای سایدهای ال جی ۲نوع یخساز وجود دارد که در این مقاله به صورت کامل نحوه کارکرد و تست قطعات یخساز را به شما توضیح می دهیم تا بتوانید در بعضی از موارد ایرادات جزیی آن را با کمک ما بر طرف کنید. امیدواریم که تجربیات ما در این مقاله تا حد امکان نیازهای شما را بر طرف کند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش محتوا

یخسازهای شانه پلاستیکی با اهرم سنجش

از جمله یخسازهای پر مصرف در ساید بای سایدهای ال جی، یخساز های شانه پلاستیکی می باشند که محل قرار گیری آن در فریزر متفاوت می باشد.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

یخساز شانه پلاستیکی بدون اهرم سنجش پر بودن یخ

این یخساز یخچال ال جی تمامی مشخصات یخساز شانه پلاستیکی بالا را دارد و تنها تفاوت آن ، این می باشد که اهرم مکانیکی سنجش پر بودن یخ در باکس یخ را ندارد و جهت سنجش پر بودن باکس یخ از یک چشمی مادون قرمز الکتریکی استفاده می کند. با پر شدن باکس یخ،یخ ها ارتباط بین گیرنده و فرستنده این چشمی را قطع کرده و عمل یخ سازی تا خالی شدن باکس یخ دیگر انجام نمی شود. این یخساز بیشتر در ساید بای ساید ال جی مدل فرنچ استفاده می شود.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

قالب شانه یخساز پلاستیکی

قالب شانه یخساز پلاستیکی به طور کلی در 3 استاندارد تولید شده اند.

 • قالب های 6 خانه
 • قاب های 8 خانه
 • قالب های 14 خانه
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

در طول گذشت زمان این شانه های یخساز رسوبات آب را به خود می گیرند و شکل ظاهری آن ها تغییر پیدا می کند. این ایراد سبب آن می شود که هنگامی که یخساز عمل خالی کردن یخ را می خواهد انجام دهد این رسوبات مانع کنده شدن یخ از قالب پلاستیکی می شوند. جهت رفع این ایراد شانه پلاستیکی کهنه را با یک شانه پلاستیکی جدید تعویض کنید.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

روش راه اندازی یخساز یخچال ال جی

جهت روشن کردن یخساز یخچال ال جی ابتدا باید ببینیم که یخساز بر روی درب نصب شده یا در انتهای کابین فریزر قرار دارد. در سری های جدید ساید بای ساید ال جی جهت فضای بیشتر در کابین،یخساز بر روی درب دستگاه نصب شده تا طبقات بالای فریزر را اشغال نکند. بعد از پیدا کردن محل یخسازدرپوش پلاستیکی روی یخساز را به آرامی درآورده سپس کلیدی که در بالای آن تعبیه شده را روی حالت روشن(1 یا on) قرار می دهیم.

تست یخساز ساید ال جی

نحوه تست یخساز شانه پلاستیکی با استفاده از تست QC

نکته:در یخچال های ال جی که یخساز آن از نوع پلاستیکی می باشد خاموش و روشن کردن یخساز از روی نمایشگر(display) امکان پذیر نیست و برای خاموش روشن کردن یخساز یخچال ال جی از کلید تعبیه شده بر روی آن استفاده می کنیم.

چگونگی کارکرد یخساز پلاستیکی ساید ال جی

جهت روشن یا خاموش کردن یخساز ساید ال جی ابتدا درپوش پلاستیکی روی یخساز را به آرامی دراورده سپس کلید آن را روی حالت روشن قرار داده درصورت نیاز به تست یخساز شاسی کوچکی که در زیر یخساز تعبیه شده را به مدت 3 ثانیه نگه دارید تا اهرم یخساز پایین آمده و گیربکس آن شروع به چرخیدن نماید وسپس یخساز عمل آبگیری را انجام می دهد. بعد از گذشت 3 ساعت آب درون شانه یخساز یخ زده و سنسور زیر شانه یخساز این موضوع را تشخیص می دهد که آب به اندازه کافی منجمد شده و به گیربکس فرمان خالی کردن و چرخاندن قالب یخساز را می دهد. این عمل تا پر شدن باکس یخ تکرار می شود.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

روش خاموش کردن یخساز یخچال ال جی(on/off)

غالبا در اکثر یخسازهای شانه پلاستیکی که کلید خاموش و روشن وجود دارد، جهت خاموش کردن یخساز یخچال ال جی کلید را در حالت off یا 0 قرار می دهیم. در این حالت یخساز هیچ گونه عملکردی ندارد. در چند مدل ساید بای ساید الجی قدیمی قابلیت خاموش کردن وجود ندارد.

محل قرارگیری کلید خاموش /روشن شدن یخساز

دربعضی ساید بای ساید ال جی کلید خاموش و روشن یخساز از روی نمایشگر انجام می شود . جهت خاموش و یا روشن کردن یخساز کید  ice on / off را به مدت 3 ثانیه نگه دارید.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

روش ریست کردن یخساز یخچال ال جی( Reset ice maker)

برای ریست کردن یخساز یخچال ال جی (reset ice maker) کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا یخساز را در حالت on یا 1 قرار می دهیم
 2. شاسی کوچکی که در زیر یخساز تعبیه شده را به مدت 3 ثانیه نگه دارید
 3. اهرم یخساز پایین آمده و گیربکس آن شروع به چرخیدن نماید وسپس یخساز عمل آبگیری را انجام می دهد.

نکته : توجه داشته باشید عمل یخسازی در یخساز یخچال ال جی حدودا هر 3 ساعت یکبار(بستگی به دمای فریزر، چیدمان مواد غذایی) انجام می شود. بعد از گذشت 3 ساعت یخساز (ice maker)این عمل را تا پر شدن باکس یخ تکرار می کند. معمولا پر شدن باکس یخ در صورتی که کاملا خالی باشد 72 ساعت طول می کشد.

آموزش تعمیر یخساز یخچال ال جی با متخصصان ال جی پشتیبان

درکل”یخساز یخچال ال جی” با ایرادات و مشکلات متنوعی روبرو می شود در صورتی که یخساز یخچال شما دچارهر کدام از ایرادات زیر شد میتوانید از راهنماییها و تجربیات مجموعه ال جی پشتیبان استفاده نمایید و در صورت رفع نشدن مشکل با ما تماس حاصل فرمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن تکنسین مجرب به محل شما اعزام گردد.

دلیل کار نکردن یخساز ساید ال جی چیست؟

یخساز ساید ال جی دارای یک آرمیچر و یک گیربکس و یک سنسور می باشد. در صورت خرابی هر کدام از اجزا یخساز عملکردی ندارد و با فشردن شاسی ریست یخساز هیچ گونه عملکردی از خود نشان نمی دهد.

علت صدای غیر طبیعی در یخساز یخچال ال جی چیست؟

در صورت شکستگی یا خوردگی هر کدام از چرخ دنده های داخل گیربکس در هنگام کارکرد یخساز صدای غیر طبیعی ایجاد می کند. جهت آسیب نرسیدن به دیگر اجزای یخساز سریعا کلید یخساز را روی حالت off قرار داده و سپس با کارشناسان مجرب ال جی پشتیبان تماس حاصل فرمایید تا نزدیک ترین تکنسین به محل شما اعزام گردد.

علت نشت آب در یخساز یخچال ال جی چیست؟

در صورت شکستگی شانه یخساز و یا فشار بیش از حد آب ورودی ساختمان و یا رسوب گرفتن شلنگ ورودی آب یخساز، آب از یخساز به پایین نشت کرده و باعث به هم چسبیدگی یخ ها می شود. تعویض به موقع فیلتر ورودی آب و تنظیم فشار آب ورودی ساید از این ایراد جلوگیری می کند.

دلایل کارکرد مداوم یخساز ساید ال جی

اگر باکس یخ داخل فریزر پراز یخ می باشد ولی عمل یخسازی توسط یخساز قطع نمی گردد به دو دلیل این اتفاق بروز می دهد. دلیل اول خرابی سنسور اثر حال داخل گیربکس یخساز می باشد و دلیل دوم خرابی اهرم تشخیص پر بودن باکس یخ می باشد. رفع این مشکل تخصص بالایی را نیاز دارد. شما می توانید از طریق تماس با مرکز خدمات و درخواست تکنسین مجرب مشکل دستگاه خود را بر طرف نمایید.

دلایل بروز ارور IS در یخچال فریزر ال جی

در صورتی که سنسور یخسازاز مدار خارج شود(قطعی اتصال پیدا کند) این سنسور که در زیر قالب پلاستیکی یخساز قرار دارد و یا با تغییر رنج اهمی سنسور، خطای IS بر روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایان میشود که در بیشتر موارد نیاز به تعویض این سنسور وجود دارد.

انواع ارورهای یخچال ال جی

ما اروریا خطای یخچال ال جی را دراین مقاله برای شما توضیح داده ایم تا در صورت نیاز به تعمیر یخچال ال جی خود بتوانید با اطلاعات کد خطای نمایش داده شده روی صفحه یخچال ال جی مشکل خود را برطرف کنید.

ارور یخچال ال جی

یخسازهای شانه چدنی

این نوع از یخسازها جنس شانه آنها چدنی می باشد و تعداد خانه های قالب یخ آن 8تایی می باشد.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

نحوه یخسازی در یخساز چدنی

پس از یخ زدن آب در شانه یخساز چدنی سنسور اثر حال داخل یخساز به موتور فرمان چرخش را می دهد سپس المنت کف یخساز به مدت 15 ثانیه روشن شده تا یخ های تولید شده از قسمت چدنی جدا شود و چنگک های موتور یخ ساز بتواند با چرخش 360 درجه به راحتی آن را به داخل باکس یخ انتقال دهد. در صورتی که قبل از انتقال یخ ها به باکس یخ اهرم سنجش پر بودن باکس یخ به پایین آمده و در صورتی که باکس پر باشد خالی کردن یخ های ساخته شده را انجام نمی دهد. در غیر این صورت پس از خالی کردن یخ ها عمل آبگیری یخساز انجام می شود.

اجزای یخساز چدنی

اهرمی که یخ را به راخل تانکر بر می گرداندقاب روی برد
شانه هدایت کننده یخ به داخل تانکر چراغ نشان دهنده اندازه قالب یخ
محل ورود آبکلید تغییر اندازه قالب یخ
تری یا قالب یخکلید QC
بازو حس گرکلید خاموش روشن کردن
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

این یخسازها هر کدام بسته به نوع و سال ساخت دستگاه روی درب و یا قسمت انتهای فریزر نصب شده. در مدل های قدیمی یخساز در انتهای فریزر نصب شده و در مدل های جدیدتر روی درب فریزر نصب شده است.

کلید تست یخساز QC

در کلیه یخ سازهاي یخچال ال جی ، یک کلید تست یخساز وجود دارد که با زدن کلید، یخساز به صورت خودکار آب گیری می کند. در مواردی که به سلامت یخساز شک داریم با زدن کلید تست  QC   یخساز  را چک می کنیم. کلید تست یخساز به صورت شاسی و یا یک سوراخ ریز می باشد که از یک سوزن برای فشردن آن استفاده می کنیم. سوزن را درون سوراخ به مدت 3 ثانیه می فشاریم.

یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی
یخساز یخچال ال جی

موارد تاثیرگذار در تعداد یخ سازی ساید بای ساید ال جی:

در نظر داشته باشید که عوامل زیادی در تعداد یخ سازی دستگاه تاثیردارد. در این مقاله به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

 • در صورتی که دستگاه تازه نصب شده عمل یخسازی بعد از 24 ساعت انجام می پذیرد زیرا ابتدا باید سرمایش فریزر تکمیل شده و به حد نصاب برسد.
 • باز و بسته کردن بیش از حد درب فریزر و یخچال عمل یخسازی را کند می کند.
 • بهترین دما برای فریزر جهت سرمایش مطلوب منفی 19 درجه سانتیگراد می باشد.
 • عمل یخسازی در ساید های مختلف ال جی بنا به قرارگیری محل یخساز متفاوت می باشد. در دستگاه هایی که یخساز آن روی درب می باشد نسبت  به دستگاه هایی که یخساز آن انتهای کابین می باشد کندتر می باشد.
 • دمای شیر آب ورودی در تعداد یخسازی موثر می باشد.
 • چیدمان مواد غذایی در طبقات تاثیر بسزایی در عملکرد یخساز دارد.
 • در شرایطی که نیاز به یخسازی سریعتر داریم کلید express frz  که بر روی صقحه نمایشگر دستگاه می باشد روشن نمایید. این عمل سبب تولید سرمای بیشتر در فریزر می شود که رابطه مستقیم با تعداد یخسازی دارد. توجه داشته باشید بعد از گذشت چند ساعت دستگاه به صورت اتوماتیک به حالت نرمال بر می گردد و گزینه express frz خاموش می گردد.

رفع ایراد عدم آبگیری یخساز یخچال ال جی(خرابی heater pipe)

در بعضی از موارد علت عدم یخسازی دستگاه خرابی یخساز نمی باشد. علت عدم یخسازی عدم ورود آب به یخساز به دلیل یخزدگی شلنگ داخل درب می باشد. همان طور که می دانیم در دستگاههای جدید ساید بای ساید ال جی شلنگ ورود آب به یخساز از داخل درب فریزر عبور می کند. کارخانه سازنده جهت منجمد نشدن آب داخل آن المنتی (heater pipe) به دور آن تعبیه کرده تا شلنگ داخل درب منجمد نشود. این هیتر به صورت دایم همیشه فعال می باشد و مقدار اهم آن بین 100 تا 200 اهم می باشد و با ولتاژ 12 ولت dc کار می کند.

حرارت ملایم آن مانع بروز یخزدگی می شود. جهت اینکه از یخزدگی شلنگ داخل درب فریزر مطمین شویم ابتدا رابط آبی رنگ زیر درب فریزر را جدا کرده و شلنگ آن را داخل یک ظرف قرار می دهیم. سپس کلید تست qc یخساز را به مدت 3 ثانیه فشار می دهیم. در صورتی که بعد از مدت 1 دقیقه آب تا زیر درب جاری شود از یخزدگی شلنگ داخل درب مطمین می شویم. جهت تعویض المنت و رفع ایراد یخزدگی شلنگ یخساز با جدیدترین ابزارهای روز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول FAQ

 • تعداد یخسازی در شبانه روز چند قالب یخ می باشد؟

  یخسازی در ساید ال جی بنا به مدل و سرمای فریزر و مقدار باز و بست درب ها متغیرمی باشد. ولی در شرایط نرمال تعداد بین 50 تا 60 حبه یخ تولید می کند. جهت تسریع در عمل یخسازی می توانید کلید express frz را با یک بار لمس کردن فعال کنید.

 • علت به هم چسبیدگی یخ ها در باکس یخ چیست؟

  به هم چسبیدگی یخ ها دلایل گوناگونی دارد. دو مورد شایع آن استفاده نکردن مکرر از یخ های تولید شده و نشت آب از یخسازدرباکس یخ هنگام تولید یخ می باشد.

 • چرا یخساز یخ تولید می کند ولی پایین نمی آید؟

  ابتدا باید چک شود که باکس یخ در محل اصلی خود قرار گرفته است یا خیر. دلیل دوم خرابی مخروطی داخل باکس یخ و یا خرابی پدال یخ ریز می باشد که باید تمامی موارد توسط تکنسین مجرب الجی پشتیبان چک شود.

 • علت مزه دار بودن یخ ها چیست؟

  توجه داشته باشید که هر 6 ماه فیلتر تصفیه آب تعویض گردد. این امر نقش بسزایی در رفع مزه دار بودن آب و یخ دارد. دلیل دیگر استفاده نکردن طولانی مدت از یخ های تولید شده در باکس یخ می باشد. باکس یخ را کامل خالی کنید تا یخ های جدید جایگزین یخ های کهنه شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که بروزترین اطلاعات کاربردی در مورد یخساز یخچال ال جی و تمامی خطاها و اجزای آن را به شما عزیزان توضیح دهیم که بتوانید تا حدی مشکلات دستگاه خود را رفع کنید. در غیر این صورت سوالات خود را با کارشناسان مجرب ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها