You are currently viewing قطعات یخچال ال جی و نحوه کارکرد آن
قطعات یخچال ال جی

قطعات یخچال ال جی و نحوه کارکرد آن

در این مقاله سعی داریم تا صفر تا صد قطعات یخچال ال جی (LG Refrigerator Parts) و ساید ال جی را به شما معرفی کنیم و نقش هر کدام از این قطعات را در دستگاه را به شما توضیح دهیم.تا با کمک تجربیات تکنسین های متخصص ما بعضی از عیوب را رفع نمایید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش محتوا

فیتینگ یا رابط

در دستگاه های ساید ال جی درب یخچال و فریزر قابل جدا شدن می باشد تا حمل و نقل آن راحت تر انجام پذیرد و از آنجایی که شلنگ های آب باید از یک ناحیه قابل باز شدن باشد تا در به راحتی جدا شود، این شلنگ ها توسط اتصال هایی به هم وصل شده اند به نام فیتینگ.این اتصال ها درساید ال جی در 4 استاندارد تولید و نصب شده است:

 • فیتینگ 4 به 6
 • فیتینگ 6 به 6
 • فیتینگ 6 به 8
 • فیتینگ 8 به 8
قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

این رابط ها بنا به کاربردشان در هر قسمت ساید سایز متفاوتی به کار رفته است.که در صورت خرابی از قسمت های اورینگ آن آب نشت می کند.برای تعویض فیتینگ ابتدا باید ضامن داخل آن را در آورده (در بعضی از فیتینگ ها ضامن ندارد) سپس ابتدا و انتهای فیتینگ را فشار داده سپس شلنگ را از داخل آن بیرون می کشیم.در نظر داشته باشید که این قطعه در اثر باز و بست زیاد مستهلک می شود و نیاز به تعویض دارد.

برد دستگاه main board

این قطعه یکی از اصلی ترین قطعات یخچال ال جی می باشد که مرکز فرمان دستگاه یا همان مغزاصلی دستگاه می باشد و وظیفه آن کنترل و یا خاموش و روشن کردن کلیه قطعات می باشد.برد دستگاه معمولا در اکثر یخچال و ساید بای ساید ال جی در سقف دستگاه نصب شده.علت این کار دور بودن از هرگونه نشت آب و حرارت و گرد و خاک می باشد.این قطعه ارتباط مستقیم با برد دیسپلی (display) دستگاه دارد.در صورت معیوب بودن هر کدام از اجزای یخچال برد اصلی به برد دیسپلی فرمان می دهد که تا خطای مربوطه را نمایش دهد.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در سری های جدید یخچال و ساید ال جی بر روی برد اصلی یک لامپ کوچک وجود دارد کهدر صورت تشخیص عدم کارکرد کمپرسور و قطع ارتباط آن این چراغ شروع به چشمک زدن می کند.بر اساس تعداد چشمک آن نوع ایراد مشخص می شود.تعداد چشمک های این چراغ از 1 تا 7 چشمک ایرادات متفاوتی را بیان میکند که به اختصار آن ها را توضیح می دهیم.

خطای یک چشمک روی بردایراد جریان یا ولتاژ کمپرسور
خطای دو چشمک روی بردقطع شدن سیم پیچ کمپرسور و یا خرابی برد اصلی
خطای سه چشمک روی بردایراد کاهش ولتاژ در برق ورودی یخچال
خطای چهار چشمک روی بردقطع شدن اتصالات کمپرسور
خطای پنج چشمک روی بردقفل شدن کمپرسور
خطای شش چشمک روی بردجریان کشی بالا به علت مسدود شدن سیکل
خطای هفت چشمک روی بردipm روی برد اصلی سوخته

مشتری گرامی در صورت مشاهده خطاهای ذکر شده در جدول بالا بهتر است موضوع را با کارشناسان مرکز تعمیرات یخچال ال جی تماس حاصل فرمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن متخصصان ما جهت تعمیر و یا سرویس یخچال و یا ساید ال جی شما به محل شما مراجعه کنند و ایراد دستگاه شما را به بهترین نحو رفع نمایند.قطعات یخچال ال جی و یا قطعات ساید ال جی تعویض شده توسط تکنسین شامل 6 ماه گارانتی می باشد.

برد دیسپلی (display board)

برد دیسپلی یا برد نمایشگر در یخچال و ساید بای ساید ال جی دارای طراحی های متنوع می باشد و برای تغییرات مصرف کننده بر روی دستگاه و تغییرات بر روی عملکرد دستگاه و نمایش خطاهای احتمالی طراحی شده و بر روی درب فریزر نصب شده.این برد با برد اصلی ارتباط مستقیم دارد و به صورت دیتا تبادل اطلاعات می کند.در صورت قطع ارتباط آن با برد اصلی خطای co بر روی آن پدیدار می شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

ترموفیوز (thermofuse)

ترموفیوز یک فیوز حرارتی می باشد که بر روی اواپراتور فریزر و یخچال نصب شده و وظیفه آن حفاظت از اجزای سیکل دیفراست می باشد در صورت کارکرد غیر طبیعی المنت اواپراتور این قطعه می سوزد و مسیر ولتاژ اعمالی به المنت را قطع می کند تا از آسیب رسیدن به قطعات یخچال ال جی جلوگیری کند.ترموفیوز به صورت سری با المنت بسته می شود و در بعضی از مدل ها المنت دارای دو ترموفیوز می باشد که در راست و چپ اواپراتور نصب شده است و در صورت سوختن ترموفیوز اواپراتور به شدت برفک می زند و از سرمای یخچال و فریزرکاسته می شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در عکس زیر محل قرار گیری ترموفیوز نشان داده شده است

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در صورت خرابی ترموفیوز و یا سنسور دیفراست و یا المنت، خرابی زیر به وجود می آید

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

المنت دیفراست (defrost heater)

یکی از اصلی ترین “قطعات یخچال ال جی” در قسمت یخزدایی المنت دیفراست می باشد که در نزدیکی اواپراتور نصب شده است.در هر سیکل کاری اواپراتور مقدار زیادی برفک بر روی آن می ماند که توسط تشخیص سنسور دیفراست و اعلام آن به برد اصلی ولتاژ 220 ولت از طریق برد و ترموفیوز به المنت اعمال می شود تا برفک های اضافه را ذوب نماید.این برفک های ذوب شده از طریق لوله درین که در زیر المنت قرار دارد به قسمت کندانسور انتقال پیدا می کند که باعث خنک شدن کندانسور و در نهایت کمپرسور می شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در صورت خرابی المنت مشاهده یخزدگی شدید بالای اواپراتور می شویم.رنج اهمی المنت دیفراست مابین 200 تا 300 اهم می باشد و ولتاژ کاری آن 220 ولت ac می باشد.روش تست المنت دیفراست توسط اهم متر در شکل زیر مشخص شده.همان طور که میبینید المنت دیفراست دارای رنج اهمی بی نهایت می باشد و معیوب است.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

سنسور دیفراست (defrost sensor)

وظیفه سنسور دیفراست تشخیص زمان یخ زدایی و خارج شدن المنت از مدار می باشد و معمولا در قسمت بالایی اواپراتور نصب شده.رنج اهمی سنسور دیفراست در دمای محیط (25 درجه) 10 کیلو اهم می باشد و نوع مقاومت آن NTC است و متناسب با دما مقدار اهم آن تغییر می کند.

38 کیلو اهم5- درجه سانتیگراد
30 کیلو اهم0 درجه سانتیگراد
24 کیلو اهم5 درجه سانتیگراد
19.5 کیلو اهم10 درجه سانتیگراد
16 کیلو اهم15 درجه سانتیگراد
قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

سنسور یخچال ال جی (lg refrigerator sensor)

سنسور یخچال ال جی یک حسگر دمای محیط یخچال می باشد که وظیفه آن گزارش وضعیت دمای یخچال به برد اصلی است و با کاهش یا افزایش دما در یخچال دنج اهمی آن تغییر پیدا می کند.این قطعه معمولا در بالا و پایین یخچال نصب شده است.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

سنسور فریزر ال جی (lg freezer sensor)

سنسور فریزر ال جی یک حسگر دمای محیط فریزر می باشد که وظیفه آن گزارش وضعیت دمای فریزربه برد اصلی است و با کاهش یا افزایش دما در فریزر دنج اهمی آن تغییر پیدا می کند.این قطعه معمولا در بالای فریزرنصب شده است.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

فن یخچال الجی (lg refrigerator fan)

در یک سری دستگاه های ال جی که به دستگاه های ۲ اواپراتور معروف می باشند.قسمت یخچال هم دارای فن مجزا می باشد.این فن وظیفه انتقال یکنواخت سرما به تمامی قسمتهای یخچال را دارد و در صورت خرابی سرمایش یخچال به زیر 50 درصد می رسد.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

انواع فن یخچال ال جی

در این مقاله ابتدا به معرفی انواع فن یخچال ال جی و سپس به تعمیر فن یخچال ال جی می پردازیم.امیدوار هستیم که بتوانیم در رفع ایراد دستگاه شما تاثیرگذار باشد.

Hygiene Fresh  هایژن فرش

یکی از پر مصرف ترین قطعات یخچال ال جی می باشد.در ساید بای سایدهای سری های جدید سیستم پیشرفته بو زدایی کابین وجود دارد که علاوه بر این عمل نیز باکتری ها و قارچ های موجود در هوای کابین را از بین می برد.این سیستم پیشرفته تصفیه هوا شامل چند لایه فیلتر و یک لایه ذغال و یک فن که در پشت آن تعبیه شده تشکیل شده.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

جهت روشن کردن سیستم hygiene fresh

کلید مربوطه آن را روی دیسپلی که با همین نام،نامگذاری شده یک بار لمس میکنیم و با لمس مجدد به حالت پر قدرت تر در می آید و لمس مجدد آن به حالت خاموش در می آید.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

نکته:این فیلتر دارای عمر مفید حدود 2 سال می باشد .در صورتی که بخواهیم عملکرد آن بهتر شود می توانیم آن را سالی یک بار با آب ولرم و بدون مواد شوینده تمیز نماییم.(به صورت اتومات بعد از 4 ساعت از حالت POWER به حالت AUTO می رود.)

عملکرد فیلتر   Hygiene Fresh

در صورتی که آن را در حالت پاور روشن کنیم بعد از چند ساعت کارکرد مداوم به حالت عادی باز می گردد.توجه داشته باشید که علامت replaceسالی یک بار روشن می شود که جهت یاد آوری تعویض فیلتر می باشد.جهت خاموش کردن آن کلید hygiene freshرا به مدت 5 ثانیه نگه دارید تا علامت replace از روی نمایشگر پاک شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

فن پشت فیلتر خاموش است.   قطعات یخچال ال جی

فن پشت فیلتر 10 دقیقه روشن و 60دقیقه خاموش است.   قطعات یخچال ال جی

فن پشت فیلتر 10دقیقه روشن و 5 دقیقه خاموش است.   قطعات یخچال ال جی 

زغال بوگیر

ذغال بوگیریکی از قطعات یخچال ال جی در دستگاه های سری قدیمی ال جی که مجهز به سیستم hygen fresh  نبوده اند از یک ورقه ذغال  که معمولا در دیواره سمت چپ قسمت پایین کابین یخچال قرار دارد.که جهت باز کردن آن ابتدا باید کشوی جا میوه ای را بیرون آورده و سپس قاب روی فیلتر را که با یک پیچ بسته شده را باز نماییم.این سیستم معمولا فقط در ساید بای سایدهای ال جی طراحی شده،یخچال فریزرهای دوقلو فاقد این ذغال می باشند

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

برای ایجاد نشدن بوی نا مطبوع داخل کابین دستگاه به موارد زیر توجه شود

در شرایطی که مواد غذایی داخل دستگاه فاسد شوند و یا بنا به هر شرایطی دستگاه به طور طولانی خاموش باشد و درب های آن را بسته نگه داریم بوی نامطبوعی درون آن به وجود می آید.جهت به وجود نیامدن این ایراد موارد زید را رعایت فرمایید.

 • حتما مواد غذایی را در ظرف های در بسته نگهداری کنیم.در غیر این صورت در کابین دستگاه بوی نا مطبوع ایجاد می شود.
 • حتما به تاریخ مواد غذایی داخل یخچال توجه کنید.فاسد شدن مواد غذایی داخل کابین یخچال بوی نا مطبوعی ایجاد می کند که از بین بردن آن زمان زیادی می برد
 • در صورت خاموش کردن طولانی مدت یخچال حتما درب های آن را نیمه باز نگه دارید

جهت رفع بوی نا مطبوع داخل کابین مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید

سیم برق دستگاه را از برق جدا کنید و سپس در مرحله اول کابین دستگاه را با آب و شامپوی بچه شستشو دهید.توجه داشته باشید که این کار را به دقت کامل انجام دهید تا به قسمت های الکترونیکی دستگاه رطوبت نفوذ نکند.سپس با استفتده از ترکیب آب و جوش شیرین و یا آب و وانیل داخل کابین را با یک اسفنج تمیز نمایید.

نکته:توجه داشته باشید که جهت تکمیل فرایند کامل بو زدایی مراحل فوق را چندین بار در هفته انجام دهید.

دمپر duct

دمپر یکی از قطعات یخچال ال جی می باشد که معمولا در یخچال نصب شده که وظیفه انتقال سرما از فریزر به یخچال را دارد و مانند یک کانال که در وسط آن یک دریچه باز و بست مکانیکی قرار دارد و توسط یک گیربکس که از برد اصلی فرمان میگیرد باز و بسته می شود.با تکمیل شدن سرما در قسمت یخچال این دریچه بسته می شود.در اکثر دستگاه ها که دارای داکت هوا می باشند،سرما در قسمت فریزر تولید شده و توسط فن و داکت هوا به یخچال انتقال پیدا می کند.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در صورت خرابی داکت هوا مواد غذایی داخل یخچال یا به شدت یخ می زنند و یا به شدت گرم می شوند.(بستگی به این دارد که داکت در چه حالتی خراب مانده باشد.بسته یا باز) چنانچه با بسته شدن درب یخچال یا فریزر ، درب دیگر باز و بسته می شود ، این امر طبیعی است چون با بسته شدن درب یخچال یا فریزر جریان هوا به سرعت از طریق داکت هوا که در دیواره میانی قرار دارد عبور کرده واز درب دیگر خارج می شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در صورت خرابی قطعات یخچال ال جی یا قطعات ساید ال جی جهت سهولت در امر تعمیر و مراجعه تکنسین خبره موضوع را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا ابتدا از راهنماییهای مرکز خدمات ال جی پشتیبان بهره مند شوید.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

فن کندانسور (condenser fan)

این فن  یکی از مهمترین اجزا داخل ساید می باشد که وظیفه خنک کردن کمپرسور و کندانسور را دارد.محل قرارگیری این فن در پشت دستگاه و در نزدیکی کمپرسور می باشد.با کار کردن کمپرسور،فن نیز شروع به کار می کند و هوای بیرون را به داخل می کشد و مانع از داغ شدن کمپرسور می شود.با خراب شدن فن کندانسور اشکالات زیر به وجود می آید

 • صدای جیر جیر
 • گرم شدن شدید بدنه
 • آب شدن مواد غذایی
 • صدای اورلورد کمپرسور
 • بوی سوختگی از پشت دستگاه
قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

عوامل خرابی فن کنداسور:

بررسی نکردن و خاک زدایی به موقع پشت دستگاه ( فرسودگی قطعه ) واصله ندادن قسمت پشتی دستگاه با دیوار،این فاصله باید رعایت شود تا مانع گدش هوا نشود.( حداقل ۱ وجب ) در صورت خرابی فن کنداسور ،موتور و بدنه به شدت داغ می شوند و به علت داغ شدن شدید کمپرسور ،رله آور لودی که روی کمپرسور قرار دارد مانع کار کردن کمپرسور می شود و برق آن را قطع می کند و با سرد شدن مجدد کمپرسور مجدد رله وصل می شود.به همین  دلیل با خرابی فن،هر چند دقیقه شما از پشت دستگاه صدای تیک تیک می شنوید.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

در صورت خرابی فن کندانسور ارور cf بر روی نمایشگر ظاهر می شود.

ارور یخچال ال جیحتما بخوانید : ارورهای یخچال ال جی

نکته : عدم توجه به این مورد در طولانی مدت سبب سوختگی روغن داخل کمپرسور می شود و روغن سوخته مجاری لوله مویی را کیپ کرده و مانع چرخش گاز می شود و سبب آسیب جدی به کمپرسور و سوختن آن می شود.با توجه به گران شدن قطعات یخچال ال جی میبایست در نگهداری آن ها کوشا باشیم.

فن های کنداسور یخچال و ساید بای ساید ال جی دارای ۴ مدل می باشند

فن های خنک کننده کندانسور در طی این 20 سال تولید یخچال و ساید ال جی در 4 مدل تولید شده اند که عبارتند از :

 • فن ۲۲۰ ولت کوچک
 • فن ۲۲۰ ولت بزرگ ( سری قدیمی )
 • فن ۱۳ ولت 3 سیم  dc

نکته : در بعضی از موارد این فن ها قابل تعمیر می باشند و نیازی به تعویض آن نمی باشد.

جهت جلوگیری از خرابی فن ، سرویس های سالیانه آن را انجام دهید.توصیه می شود به علت نزدیک بودن فن به لوله های کنداسور دستگاه،خودتان آن را تعویض نکنید در صورت هر گونه اشتباه ، سبب خارج شدن گاز یخچال شده این کار توسط تکنسین مجرب انجام می شود.

شیربرقی

این قطعه یکی از کاربردی ترین قطعات یخچال ال جی می باشد که معمولا در قسمت پشت کابین و در کنار کندانسور قرار گرفته است.آب ورودی ابتدا وارد شیر برقی شده و سپس وارد فیلتر و واتر تانک و یخساز می شود و عمدتا شامل دو مدل اصلی می باشد.در سری های قدیمی که دارای فیلتر داخلی کابین یخچال می باشد سه قلو و در دستگاه های سری جدید که فیلتر تصفیه آب بیرون از کابین قرار دارد،دوقلو می باشد.

با فشار دادن پدال آبریز برق 220 ولت از طریق برد اصلی به بوبین شیربرقی انتقال داده می شود و بوبین شیربرقی مسیر شیر آب ورودی را تا نگه داشتن پدال باز می کند.

قطعات یخچال ال جی
شیربرقی سه قلو
قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی
شیربرقی دوقلو
قطعات یخچال ال جی

در صورت تعویض نکردن به موقع فیلترهای ورودی،آسیب جدی به این قطعه وارد می شود.در صورت خرابی شیربرقی ساید ال جی (Refrigerator Water Inlet Valve) خرابی های زیر به بار می آید:

 1. افت فشار و یا قطع شدن آب ورودی دیسپنسر
 2. نشت آب
 3. چکه کردن آب از دیسپنسر

چند نکته طلایی که در نگهداری قطعات یخچال ال جی موثر می باشد :

 • سرویس دوره ای سالیانه
 • تعویض فیلترهای دستگاه هر 6 ماه یکبار
 • نصب دستگاه در محلی عاری از رطوبت و گرد و خاک
 • استفاده از محافظ برق در ورودی برق یخچال
 • چیدمان صحیح مواد غذایی

انواع کمپرسورهای یخچال ال جی

کمپرسورهای یخچال ال جی دارای مدل های متفاوت و توان های متغیر هستند.از لحاظ کارکرد یکی می باشند ولی از لحاظ قطعات داخلی و توان بازدهی و برق مصرفی متفاوت هستند که در این مقاله سعی داریم با اکثر آن ها آشنا شویم.

1)کمپرسور پیستونی

 • میل لنگ جهت تبدیل حرکت چرخشی به رفت و برگشت استفاده می شود.
 • در این مدل کمپرسورحرکت میل لنگ در4 محل اصطکاک و اتلاف انرژی دارد .
 •  ثابت ماندن مقدار حجم خروجی گاز
 •   بیشترین رنج صدا و نویزدر زمان شروع و پایان کارکرد کمپرسور
 • طول عمر پایین تر به دلیل نقاط اصطکاک بیشتر
قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

ویدیو جریان کشی کمپرسور یخچال ال جی

در صورت سوختن سیم پیچ کمپرسور،کمپرسور به شدت جریان می کشد.به همین دلیل رله اورلود برق ورودی را قطع می کند تا مانع از آتش گرفتن سیم کشی شود.

2 )کمپرسور خطی تک سیم پیچ  و خطی دو سیم پیچ LINEAR COMPRESSO

کمپرسورهای خطی دارای مزیت های زیر نسبت به کمپرسورهای پیستونی می باشند :

 •  پیستون متحرک به صورت مستقیم به کمپرسور وصل می باشد.
 •  میل لنگ دوارندارند و تنها در یک نقطه اتلاف انرژی وجود دارد .
 • مکش مستقیم
 • متغیر بودن مقدار حجم خروجی گاز
 • شروع و پایان بسیار نرم و بی صداتر
 • این کمپرسورها شامل 10 سال گارانتی می باشند به دلیل طول عمر بالا

3) کمپرسور Brush Less Direct Control Current BLDC

در یخچالهای ال جی پس از کمپرسورهای پیستونی و خطی ، کمپرسورهای BLDC مورد استفاده قرار گرفت.این کمپرسورها دارای تکنولوژی اینورتر می باشند.در کمپرسورهای BLDC می توان با تغییر فرکانس ورودی کمپرسور دور موتورِ را تغییر داد و یا کنترل کرد .در این سال ها به دلیل کاهش مصرف برق در مصارف خانگی از تکنولوژی اینورتر استفاده می شود.به دلیل استفاده دایم از یخچال و فریزر در طول شبانه روز صرفه جویی در مصرف برق کمپرسور،تاثیر بسزایی دارد.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

مزیت های کمپرسور های اینورتر به سایر کمپرسور ها :

 • مصرف انرژی کمتر
 • عدم جریان کشی در زمان شروع به کار
 • دور موتور توسط قطعه ipm تغییر می کند.
 • صدا و نویز کمتر
 • طول عمر بالاتر

روش تست کمپرسورهای یخچال فریزر ال جی

کمپرسورهای پیستونی ال جی که با گاز R134  کار می کنند ولتاژ کاری این کمپرسور ۱۸۰ ولت تا ۲۵۰ ولت می باشد مقاومت سیم پیچ کمپرسور فوق ۶ تا ۸ اهم می باشد.اگر خارج از این رنج باشد معیوب می باشد.روش دوم در تست کمپرسور پیستونی سنجش جریان سیم پیچ آن که در زمان شروع به کار توسط آمپر متر 1.1 تا 1.5 آمپر می باشد.البته روش های دیگری هم برای تست کمپرسور پیستونی وجود دارد از جمله صدای غیر طبیعی کمپرسور در هنگام روشن شدن،این صدای غیر طبیعی در هنگام سکوت بیشتر می باشد.

جریان کشی کمپرسوراگر بیش از ۲ آمپر و یا کمتر از ۱ آمپر باشد دلیل خرابی و یا عدم وجود گاز در سیکل است.از جمله کمپرسورهای پیستونی شرکت ال جی می توان به کمپرسورهای  LX110   و  LX95   اشاره کرد.این کمپرسورهای در ساید بای ساید های سری قدیمی ال جی متداول بود،به علت مصرف بالا و حرارت و بازدهی کمتر،منسوخ شد.

سیکل تبرید یا چرخه سرد سازی

        تبريد يا سردسازي به این معناست که شرايطی مناسب ایجاد شود براي کاهش دماي يک مکان نسبت به محيط آن به مفهوم ديگر تبريد انتقال گرما از يک مکان با دماي پايين به يک مکان با دماي بالاتر است.

   هرسیکل سردسازي دارای 4بخش می باشد

 1. کمپرسور: همان متراکم کننده گازمی باشد که با مکش گازبا دما و فشار پائین عمل فشرده سازی گاز و تخلیه آن را انجام می دهد و آن را تبدیل به گاز با دما و فشار بالا می کند.
 2.  کندانسور: گازدر ورودی لوله کندانسور دارای فشار و دمای بالا می باشد که با عبور از لوله های کندانسور تبدیل به گاز مایع می شود با دمای متوسط و فشار بالا
 3.  لوله موئی: گاز مایع در خروجی کندانسور با دمای معمولی و فشار بالا با گذشتن از لوله موئی تبدیل به گاز مایع شده با دما و فشار پایین.
 4. اواپراتور : گاز مایع شده با دما و فشار پائین ،گرمای محیط را از طریق اواپراتورجذب کرده و به گاز با فشار و دمای پائین تبدیل می شود و مجددا این چرخه تکرار می شود.

انواع اجزای سیکل

اجزای سیکل تبرید شامل 5 قسمت می باشد که آن ها را به اختصار توضیح می دهیم

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی
مبردها

برای انتقال گرما از داخل محفظه یا اتاق به بیرون به یک محیط نیاز است. در یک سیستم خنک کننده مکانیکی استاندارد گرما با تبخیر مایع در اواپراتور(Evaporator ) و بازگشت به کندانسور( Condenser) گرفته می شود. این حالت مبرد را از بخار به مایع تغییر می دهد.

کندانسور

گرمای جذب شده بر اثر تبخیر گازدر اواپراتور و گرمای ایجاد شده از تراکم گاز در کمپرسور از طریق کندانسور دفع می شود.کندانسور در قسمت پشت دستگاه و در نزدیکی کمپرسور قرار دارد و یک فن به خنک شدن آن کمک می کند.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی
اواپراتور

وقتي گاز در اواپراتور تبخیر می شود عمل انجماد صورت می پذیرد.گاز از طريق لوله هاي مويي اواپراتور در دماي كم و با فشار عبور مي كند. اواپراتور با جذب گرمای محیط باعث سرد شدن فضای داخلی می شود.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

دستگاه های ساید ال جی از لحاظ تولید کننده سرما به دو بخش تقسیم می شوند :

 • ساید بای ساید تک اواپراتوره که به صورت مجزا در قسمت فریزر نصب شده و سرما از طریق داکت هوا به یخچال انتقال پیدا می کند.
 • ساید بای ساید دو اواپراتوره که هردو قسمت (یخچال و فریزر) به صورت مجزا شروع به ساختن هوای سرد می کنند.سیکل تبریداز طریق شیربرقی 3 راهی کنترل می شود .
لوله مويي

گاز مایع با فشار بالا از لوله مویی عبور کرده و فشار آن به سرعت کاهش می یابد.این عمل سبب جذب حرارت اطراف می شود و مواد داخل فریزر منجمد می شوند.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی
آکومولاتور

اکومولاتودریکی از وظایف اصلی سیکل تبرید را بر عهده دارد که از وارد شدن گاز مایع به کمپرسور جلوگیری می کند.

قطعات یخچال ال جی
قطعات یخچال ال جی

سوالات متداول FAQ

 • علت برفک زدن انتهای کابین فریزر ساید ال جی چیست؟

  در صورت خرابی هر کدام از المان های مجموعه دیفراست عمل برفک زدایی انجام نمی گردد و در انتهای کابین برفک مشاهده می گردد.جهت رفع این ایراد با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

 • علت فشار کم قسمت آبریز ساید ال جی چیست؟

  ابتدا از فشار آب ورودی ساختمان مطمین شوید.سپس شلنگ های آب ورودی ساید را چک کنید تا تا نخورده باشند.عامل دیگری که در فشار آب موثر می باشند،تعویض به موقع فیلتر تصفیه است و در آخر خرابی شیربرقی.

 • علت خوب بسته نشدن درب یخچال و فریزر چیست؟

  ابتدا باید دستگاه در محل قرار گیری نسبت به شیب زمین تراز گردد.سپس نوارهای دور درب را چک بکنید تا پارگی و یا دفرمگی نداشته باشند.سپس نوارهای دور درب را با وازلین چرب نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله اصلی ترین قطعات یخچال ال جی را به شما معرفی کردیم.این اطلاعات نتیجه سال ها تلاش و پشتکار این مجموعه در خدمات محصولات ال جی می باشد.اگر این اطلاعات برای شما مفید بود لطفا ما رابه بقیه دوستان خود معرفی کنید تا آن ها هم بتوانند از تجربیات ما استفاده کنند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها