You are currently viewing قطعات ظرفشویی ال جی

قطعات ظرفشویی ال جی

هدف ما در این مقاله آشنایی شما با قطعات ظرفشویی ال جی (LG Dishwasher Parts) می باشد. ماشین ظرفشویی ال جی یکی از پیشرفته ترین محصولات کارخانه ال جی می باشد. هر کدام از این قطعات وظایف مهمی را بر عهده دارند در صورت بروز هر گونه خطا بهتر است با قطعات دستگاه آشنایی داشته باشید تا بتوانید از آسیب رسیدن بیشتر به دستگاه جلوگیری کنید.

برد اصلی یا Main Board

اصلی ترین قطعه در ظرفشویی ال جی برد می باشد. تمامی فرمان های دستگاه از این قطعه می باشد به طور کلی مغز اصلی دستگاه می باشد. هنگام بروز خطاهای مختلف در قطعات ظرفشویی ال جی برد الکترونیکی ارورهای مختلفی را در نمایشگر نشان می دهد این خطاها قطعه معیوب را در دستگاه به ما نشان می دهد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

برد نمایشگر یا Display Board

تمامی اطلاعات و زمان باقی مانده و کنترل اجزای دستگاه از طریق این برد نشان داده می شود این برد ارتباط مستقیم با برد اصلی دارد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

شیربرقی

این قطعه وظیفه کنترل انتقال آب به داخل ظرفشویی را دارد. هرگاه دستگاه نیاز به ورود آب داشته باشد برد به شیربرقی فرمان داده و ولتاژ220 ولت را از طریق رله برد به بوبین شیربرقی انتقال داده و بوبین مسیر آب را باز کرده و آب از طریق ظرف ایرگاد به داخل کابین وارد می شود و تا رسیدن به حد نصاب شیربرقی مسیر آب را باز نگه می دارد. در صورت خرابی این قطعه آب وارد دستگاه نمی شود یا به سختی وارد می شود و خطای IE روی صفحه نمایشگر نمایان می شود.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

پمپ تخلیه

این قطعه در ظرفشویی ال جی وظیفه تخلیه آب های کثیف را بر عهده دارد و در صورت خرابی در انتهای کار آب های کثیف به صورت کامل یا مقداری باقی می ماند و خطای OE در نمایشگر ظاهر می شود.در هنگام روشن کردن دستگاه و بعد از انتخاب برنامه، اولین کاری که دستگاه انجام م یدهد قبل از آبگیری کارکرد پمپ تخلیه به مدت 20 ثانیه می باشد. به صورت کلی در ظرفشویی های ال جی دو مدل پمپ تخلیه وجود دارد

 1. پمپ تخلیه 220 ولت ac که در سری های قدیمی وجود دارد.
 2. پمپ تخلیه bldc که در سری های دایرکت درایو وجود دارد.
قطعات ظرفشویی ال جی
پمپ تخلیه bldc
قطعات ظرفشویی ال جی
پمپ تخلیه ac

فیلتر

این قطعه توری شکل در داخل کابین و وسط لگنچه ظرفشویی نصب شده و کار آن جلوگیری از ورود باقی مانده های غذا به پمپ تخلیه می باشد. این فیلتر باید بعد از هر 4 بار شستشو با یک برس نرم شستشو داده شود.

جت پمپ یا موتور شستشو

ماشین های ظرفشویی ال جی به طور کلی با دو تکنولوژی به بازار معرفی شده اند. ظرفشویی های سری قدیمی با موتور شستشوی AC و ظرفشویی های جدید با تکنولوژی اینورتر (Inverter Direct Drive)

 • موتورهای شستشوی ac
 • موتور شستشو dd motor
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

 موتور شستشو با چرخش مستقیم پروانه شستشو، آب را با قدرت به سمت آب پخش کن هدایت می کند .

گروه دوم نیز به سه دسته تقسیم می شود

 1. سری  xd
 2.  شفت بلند
 3. شفت کوتاه
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

تفاوتی در عملکرد سری دایرکت درایو شفت بلند و کوتاه وجود ندارد،در سری شفت بلند که در سری های اول وجود دارد،موتور یا همان جت پمپ به صورت مستقیم به زیر لگنچه دستگاه پیچ می شود و المنت دستگاه نیز قابل رویت می باشد.

اما در سری های شفت کوتاه ،جت پمپ و هیتر در یک محفظه به نام کیس هیتر قرار دارند که در زیر دستگاه تعبیه شده و قابل رویت نمی باشد.

مجموعه هیتر

این قطعه وظیفه گرم کردن آب و اندازه گیری دما را بر عهده دارد . اجزای این مجموعه عبارتند از :

 • المنت هیتر
 • ترمیستور
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

در سری  xd  جت پمپ و هیتر به صورت یکجا و در یک پک می باشد و به صورت تنها قابل تعریف نمی باشند.در این سری  xd    نوع جت پمپ از نوع شفت کوتاه می باشد.

در صورت خرابی جت پمپ در تمامی مدل ها،ابتدا صدای ناهنجار و غیر طبیعی از ابتدای کار تا انتهای کار شنیده می شود،در صورت توجه نکردن به آن ،صدا به مرور بیشتر شده و در سری یونیورسال با خطای OE  و در سری های دایرکت درایو با خطای LE  مواجه می شوید.

البته در بعضی از موارد این جت پمپ ها قابل تعمیر می باشند.

در سری دایرکت درایو  d.d ولتاژ کاری موتور ۳۱۰ ولت می باشد که ولتاژ آن توسط آی سی  IPM تولید می شود.

مزیت های جت پمپ  d.d  به سری های یونیورسال:

 • مصرف برق کمتر
 • صدای کمتر
 • استهلاک کمتر
 • اندازه کوچکتر
 • عمر مفید بیشتر

جاپودری و مخزن جلا دهنده:

این قطعه بر روی درب ظرفشویی نصب شده و از دو قسمت تشکیل شده قسمت سمت چپ که محل قرار گیری قرص یا پودر شستشو می باشد و در قسمت راست محل اضافه کردن مایع جلادهنده می باشد و با فرمان برد قرص و مایع جلا دهنده به قسمت شستشو اظافه می گردد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

قطعه تشخیص نشتی در دستگاه ( فلوتر)

به علت اینکه اکثر قطعات ظرفشویی ال جی در زیر دستگاه نصب شده و این قطعات با برق کار می کنند هرگونه نشتی آب از کابین به این قسمت نفوذ می کند و سبب بروز حادثه می گردد. قطعه فلوتر در کف دستگاه نصب شده که جنس آن از یونولیت می باشد. هرگاه آب به قسمت کف دستگاه نفوذ کند یونولیت داخل فلوتر با بالا آمدن یک میکروسوییچ را فعال می کند و به برد فرمان نشتی را می دهد. نمایشگر دستگاه خطای AE ویا EI نمایش داده و همزمان پمپ تخلیه وارد مدار می شود تا از نشت بیشتر آب به داخل سیم کشی جلوگیری نماید.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

بخار ساز

این قطعه فقظ در مدل هایی وجود دارد که حاتت شستشو با بخار را دارند. این قطعه یک کیس قهوه ای رنگ می باشد و در قسمت پایین سمت چپ قرار گرفته است. اجزای تشکیل دهنده آن شامل قطعات زیر می باشد

 • المنت
 • ترمیستور
 • ترموستات
 • سنسور تشخیص سطح آب
 • نازل های انتقال بخار
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

ایرگاید

یک ظرف از جنس پلاستیک می باشد که مسیر ورود و خروج آب در روی آن قرار دارد. در قسمت ورودی آن یک پروانه و یک سنسور اثرهال وجود دارد که یک سر شیربرقی به این ظرف متصل می باشد که مقدار آب ورودی را می سنجد. در این ظرف دو خروجی آب به سمت ظرف نمک قرار گرفته که آب را به قسمت ظرف نمک هدایت می کند. خروج آب از پمپ تخلیه به این ظرف هدایت می شود تا از مسیر u شکل این ظرف عبور کند.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

موتور مقسم آب (VARIER MOTOR)

یکی از حساس ترین قطعات ظرفشویی ال جی می باشد که وظیفه آن تنظیم قدرت پاشش آب بین دو طبقه می باشد. این موتور با بستن یک مسیر یا باز کردن مسیر دیگر آب را بین طبقات تقسیم می کند با خرابی این قطعه در پایان شستشو با خطای NE مواجه می شوید و ظروف در یک و یا هر دو طبقه کثیف می باشند. مجموعه مقسم آب شامل قطعات زیر می باشد

 1. موتور AC مقسم CCW
 2. پروانه متحرک آب پخش کن
 3. میکروسوییچ
 4. اهرم باز و بست میکروسوییچ
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

سنسور تشخیص میزان کثیفی آب

این سنسور در برنامه Auto استفاده می شود و دارای سنسور فرستنده و گیرنده نوری هست و هر چه آب داخل لگنچه چرب تر باشد زاویه نور بین این دو سنسور تغییر کرده و میزان کثیفی آب را تشخیص می دهد. محل قرار گیری این سنسور داخل لگنچه کنار فیلتر آب می باشد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

سوئیچ اطمینان هیتر

سوییچ اطمینان هیتر از دو میکروسوییچ و یک پرده دیافراگم تشکیل شده که این دو میکروسوییچ با برق هیتر دستگاه به صورت سری قرار گرفته با ورود آب به داخل لگنچه فشار آب پرده دیافراگم را می فشارد و این دو میکروسوییچ از حالت باز به حالت بسته قرار می گیرند و برق به المنت انتقال پیدا می کند. در مواردی که رله دستگاه معیوب شود و به صورت یکسره کار کند این دو میکروسوییچ اطمینان از کارکرد بیهوده المنت بدون آب جلوگیری می کند.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

سوئیچ درب

این سوییچ در بالای درب قرار گرفته و با بسته شدن درب فرمان شروع به کار را به برد دستگاه می دهد تا زمان باز ماندن این سوییچ دستگاه شروع به کار نمی کند.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

لامپ UV

لامپ اشعه ماورای بنفش با تولید اشعه باکتری ها را تخریب و مانع از تکثیر آن ها می شود.این لامپ در بعضی از مدل های سری جدید ظرفشویی ال جی وجود دارد که محل قرار گیری آن داخل کابین می باشد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

مخزن نمک

این مخزن که دارای ظرفیت 3 کیلوگرم نمک می باشد و در قسمت پایین ظرف ایرگاید در کف دستگاه قرار گرفته. رزین مخصوص سختی گیری آب در داخل این ظرف نصب شده است. این ظرف دارای یک عدد شیربرقی می باشد که کار آن باز کردن دریچه ورود آب به ظرف نمک می باشد.

قطعات ظرفشویی ال جی
قطعات ظرفشویی ال جی

بند لولا

جهت آرام باز وبسته شدن درب ظرفشویی دو عدد بند و یک فنر به درب ظرفشویی متصل شده اند تا با باز شدن درب به آرامی پایین آید. این قطعه با گذشت زمان فرسوده شده و پاره می گردد و با باز شدن درب، درب با شتاب ول می شود

سوالات متداول FAQ

 • چرا چراغ تمام شدن نمک در ظرفشویی ال جی دایم روشن است؟

  در ظرف نمک ظرفشویی یک سنسور وجود دارد که با خالی شدن ظرف نمک چراغ هشدار خالی بودن روشن می شود. با گذشت زمان این سنسور معیوب شده و عملکرد آن از بین می رود و با حتی پر بودن مخزن چراغ خالی بودن روشن می گردد.شما می توانید با باز کردن درب نمک از پر بودن یا خالی بودن آن مطمین شوید.

 • آیا امکان اتصال ماشین ظرفشویی ال جی به آب گرم وجود د ارد؟

  دستگاه ظرفشویی ال جی دارای مجموعه گرم کننده آب(هیتر) می باشد و امکان وصل کردن دستگاه به آب گرم وجود ندارد. این امر سبب خرابی قطعات دستگاه می شود.

 • علت استفاده نشدن قرص و باقی ماندن آن در جا قرصی چیست؟

  ابتدا از مرغوب بودن قرص و یا پودر ظرفشویی مطمین شوید سپس از گذاشتن ظروف بلند در نزدیکی جا قرصی پرهیز کنید. در صورت خرابی و باز نشدن جا قرصی د ر طول برنامه شما می توانید قرص یا پودر دستگاه را در کف دستگاه قرار دهید. این موضوع آسیبی به دستگاه شما وارد نمی کند.

نتیجه گیری

در قطعات ظرفشویی ال جی اجزا با حساسیت بسیار زیادی در عملکرد دستگاه تاثیر گذارند. با خرابی هر کدام از قطعات کیفیت شستشو پایین می آید در خرابی بعضی از قطعات دستگاه خطایی را نمایش نمی دهد و شما از کیفیت شستشو متوجه خرابی دستگاه می شوید برای کمتر آسیب دیدن دستگاه با مشاهده هر گونه خرابی جهت مشاوره با کارشناسان ما در مجموعه ال جی پشتیبان تماس بگیرید.

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین حیدری
حسین حیدری
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من یک ظرف شویی الجی مدل 512 دارم آکبند حدود یک ماه خریدم تا حال 4 بار ظرف شسته هر دفعه هم بعد از اتمام ظرف شویی از زیر مخزن جلا دهنده ومایع جلا نشتی می‌کنه که اگه متوجه نشدم باعث زنگ زدگی ظرف شویی میشه آیا زیر این مخزن واشری هست که خراب شده باید تعویض بشه یا شلنگی از جاش در اومده ممنون میشم راهنمایی کنید یعنی وقتی مخزن را زیرش را نگاه میکنم به اندازه یک کاغذ از درب ظرف شویی فاصله داره