قطعات ماشین لباسشویی ال جی

ماشین لباسشویی به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات و لوازم خانگی شناخته می‌شود و می‌تواند نقش پررنگی در کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان و انرژی افراد داشته باشد و می‌تواند در کاهش مصرف آب نیز مؤثر باشد. تجهیزات ماشین‌های لباسشویی امروزه همانند هر وسیله دیگری می‌توانند از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شوند که هر کدام وظایف خاص و منحصربه‌فردی دارند.در این مقاله از الجی پشتیبان به بررسی قطعات ماشین لباسشویی ال جی می پردازیم.

آشنایی با قطعات ماشین لباسشویی باعث می شود تا در صورت بروز نقص بتوانید حدس بزنید مشکل از کجاست و سریع تر به فکر تعمیر آن بخش بیفتید.

قطعات ماشین لباسشویی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: قطعات برقی و قطعات مکانیکی. قطعات برقی شامل آنهایی هستند که با استفاده از برق، عملکرد دستگاه را کنترل و هدایت می‌کنند. قطعات مکانیکی شامل آنهایی هستند که با استفاده از نیرو، حرکت و فشار، عملکرد دستگاه را انجام و تسهیل می‌کنند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

قطعات ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی از دهه‌های قبل مورد استفاده بوده و مانند سایر تجهیزات همواره پیشرفته‌تر شده‌اند به‌گونه‌ای که امروزه این تجهیزات می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. با بررسی ماشین های لباسشویی مدرن مشخص می‌شود که آن ها از صدها قطعه مختلف ساخته شده است اما تعدادی از قطعات به عنوان قطعات اصلی شناخته شده و اهمیت و ارزش بیشتری دارند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی

 1. بدنه ماشین لباسشویی
 2. درام یا دیگ
 3. پوسته دیگ
 4. شیر ورودی آب
 5. پمپ تخلیه آب
 6. شیلنگ تخلیه آب
 7. المنت گرمکن یا هیتر
 8. ترموستات
 9. برد الکترونیکی
 10. همزن یا میکسر
 11. برد الکترونیکی
 12. میکروسوئیچ
 13. پولی
 14. تسمه یا کمربند
 15. موتور
 16. تایمر
 17. لاستیک دور درب
 18. کمک فنر

1) بدنه ماشین لباسشویی

در حقیقت هر وسیله صنعتی و غیر صنعتی باید دارای یک بدنه و چارچوب اصلی برای نگهداری سایر قطعات ماشین لباسشویی می باشد. بدنه لباسشویی نیز تمامی قطعات داخلی آن را پوشش می‌دهد و اجزای مختلف آن مانند دریچه پمپ تخلیه، جای پودر، تایمر، ولوم ترموستات در قسمت بدنه قرار دارند. همچنین در قسمت پشت بدنه می‌توان به لوله‌ها، ترموستات، تسمه و … دسترسی داشت و اقدامات نصب را انجام داد.

2) درام یا دیگ لباسشویی

قسمت جلوی بدنه عموماً محل استقرار درب ، دریچه پمپ تخلیه ، جاپودری و قطعاتی همچون تایمر ، ولوم ترموستات ، لامپ خبر و… است پشت بدنه نیز محل نصب در پوش است که از آن قسمت می توان به تعویض قطعاتی همچون تسمه ، پولی ها و… اقدام کنید.

از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی می‌توان به دیگ یا درام اشاره کرد که محل قرار گرفتن لباس‌های کثیف است. دیگ ماشین لباسشویی دارای سوراخ‌هایی است که محل ورود و خروج آب و مواد شوینده می‌باشد.

درام یا دیگ بزرگترین قطعه لباس شویی است. لباس شویی شما دو دیگ دارد آن چیزی که می بینید و لباس هایتان را داخل آن میاندازید، دیگ داخلی است که می چرخد و سوراخ هایی برای ورودی و خروجی آب دارد و آن چیزی که نمی بینید دیگ ثابتی است که به بدنه ای لباس شویی وصل شده، دیگ بیرونی حاوی دیگ داخلی است که از آن محافظت می کند و از نشت آب به سایر قطعات لباس شویی جلوگیری می نماید.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

جنس مخزن اصلی همواره از استیل انتخاب می شود تا علاوه بر استحکام زیاد در برابر عوامل جوی (اکسید شدگی) ، از زیبایی خاصی نیز برخوردار باشد.

 دیگ به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که ۳ برآمدگی داشته باشد تا لباس‌ها در زمان چرخش ثابت بمانند. در اصل دیگ به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بعد از خیس شدن لباس‌ها، به‌گونه‌ای حرکت داده شوند که آلودگی‌ها و لکه‌ها از بین بروند.

لباسها پس از خیس شدن سنگین خواهند شد و اگر برآمدگی های مذکور در بدنه درام وجود نداشت ، بدون هیچ حرکتی در قسمت تحتانی آن باقی می ماندند و در این حالت ، هر گونه تلاش جهت شستشوی بهتر لباسها بی اثر می ماند. اما در شرایط فعلی به هنگام چرخش درام به سمت چپ و راست (تحت نیروی وارده از طرف موتور)  ، لباسها تا سقف درام حرکت کرده و پس از آن به قسمت تحتانی درام خواهند افتاد و این مسئله موجب جابجایی و غلطیدن لباسها درون آب گرم محتوی پودر شوینده و در نتیجه پاکیزگی آنها خواهد شد.

3) پوسته دیگ

دیگ لباسشویی به یک محور متصل است که با کمک یک موتور، آن را به صورت دورانی حرکت می‌دهد.ظرفیت درام ماشین لباسشویی با وزن خالص لباس‌های خشکی که می‌توانید در یک چرخه شستشو استفاده کنید اندازه‌گیری می‌شود. ظرفیت درام ماشین لباسشویی از 5 کیلوگرم تا حدود 12 کیلوگرم متغیر است و بستگی به نوع و اندازه دستگاه دارد. برای انتخاب ظرفیت مناسب، باید به تعداد اعضای خانواده، نوع و تعداد لباس‌های شستشو توجه کنید.

علاوه بر درام یا دیگ اصلی، ماشین لباسشویی یک مخزن مخفی و جداگانه داخلی دیگر دارد که این مخزن همواره از دید مصرف کننده پنهان بوده و فقط با باز شدن درب فوقانی و یا درب پشت ماشین قابل رؤیت است. این مخزن از پلاستیک فشرده مقاوم بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است آب ورودی از شیر الکتریکی ابتدا وارد جاپودری و پس از آن به داخل این مخزن می‌ریزد. در اصل این مخزن نگه‌دارنده آب و مواد شوینده است و قطعات و اجزایی همچون المنت، صفحه انعکاس حرارت ترموستات و … نیز بر روی بدنه این مخزن نصب می‌شوند و قسمت تحتانی آن به ورودی واتر پمپ متصل است.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
پوسته دیگ

جنس چلیک عموماً ورق گالوانیزه لعاب کاری شده است تا در برابر عوامل جوی فوق العاده مقاوم باشد.

برخی قطعات الکتریکی مانند المنت (هیتر) و صفحه انعکاس حرارت ترموستات نیز در بدنه چلیک نصب شده اند. قسمت تحتانی چلیک توسط یک شیلنگ لاستیکی به ورودی واتر پمپ (پمپ تخلیه) مرتبط است تا با حرکت پروانه همزن پمپ تخلیه ، آب موجود در درام و چلیک تخلیه شود.

  4) شیر ورودی آب

شیر ورودی آب از دیگر قطعات ماشین لباسشویی است که در نزدیکی نقطه ورود آب قرار دارد و تا هنگامی که باز باشد،جریان آب را به داخل ماشین لباسشویی هدایت می کند. سطح آب در دیگ با توجه به مدل لباس شویی و برنامه انتخاب شده و حجم البسه  تنظیم می شود. این شیر در اصل از دو عدد لوله تغذیه می‌شود که یکی آب گرم و دیگری آب سرد خواهد بود که با این دو مجرا می توان دمای آب ورودی رو تنظیم کرد ،بعضی از ماشین لباسشویی ها فقط یک شیر ورودی آب سرد دارند؛در صورتی که در بعضی از مدل ها از شیر دیگری نیز برای ورود آب گرم استفاده می شود.

کنترل باز و بسته شدن این شیر بسته به مدل دستگاه به دو صورت دستی یا اتوماتیک انجام می شود.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
شیر ورودی

5) پمپ تخلیه آب

یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی پمپ تخلیه آب است که وظیفه این قطعه ماشین لباسشویی در طول سیکل های شستشو و چرخش، تخلیه آب می باشد. این پمپ در قسمت پایین واشر قرار می‌گیرد و به شلنگ تخليه متصل است.  هر چند که ممکن است جای آن در مدل‌های مختلف متفاوت باشد. معمولاً در مدل های با بار بالا به سمت عقب و در مدل های بار جلو به سمت جلو قرار دارد. این پمپ، خروج آب از دیگ را در طول چرخه کنترل می کند، دیگ را ابتدا پس از شستشوی اصلی، سپس بعد از اولین شستشو و در نهایت در طول چرخش نهایی تخلیه می کند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
پمپ تخلیه آب

در صورت عدم کارکرد صحیح پمپ تخليه، ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند انسداد شلنگ تخليه، نشت آب، بوی بد لباس‌ها، خراب شدن المنت یا برد الکترونیک شود

قبل از رسیدن آب درون ماشین به پروانه همزن پمپ ، از فیلترپمپ عبور می کند. نظافت فیلتر در مقدار آب تخلیه شده بسیار مهم است بنابراین متناسب با کارکرد ماشین الزامی است نسبت به تخلیه مواد زایدی که پشت فیلتر مانده اند اقدام کنید.

6) شیلنگ تخلیه آب

شیلنگ تخلیه نیز قطعه‌ای است که به پمپ تخلیه متصل می‌شود و کمک می‌کند که آب از ماشین خارج شود. پس از اتمام چرخه شستشو با کمک پمپ تخلیه، آب وارد شلنگ تخلیه می شود و آب از لباس شویی خارج می شود. در اصل زمانی که پمپ تخلیه اقدام به مکش آب می‌کند، آب وارد این شیلنگ شده و از آنجا وارد شبکه فاضلاب می‌شود. این شیلنگ اگرچه یک جز ساده است اما می‌تواند نقشی کاربردی و مؤثر داشته باشد و معمولاً این شیلنگ ها معمولاً از پلاستیک موجدار ساخته می شوند که تا حد زیادی جهانی هستند و دارای عرض ۱ تا ۱. ۲۵ اینچ هستند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
شیلنگ تخلیه آب

7) هیتر یا المنت

المنت یا هیتر، قطعه‌ای است که وظیفه گرم کردن آب شستشو را دارد. این قطعه فقط در مدل هایی که لوله ورود آب گرم ندارند،تعبیه شده است که آب را تا دمای مورد نظر برای شست و شو گرم کند.

 المنت شامل یک مفتول فلزی است که با عبور جریان برق از آن، حرارت تولید می‌کند. این قطعه در قسمت تحتانی مخزن مخفی و اصلی لباسشویی (چلیک) قرار می‌گیرد و به صورت حلزونی درون دیگ لباسشویی پیچیده است و کاملاً آب بندی شده است. المنت با دریافت برق از برد الکترونیک یا تایمر، درجه حرارت آب داخل دیگ را طبق برنامه شستشو تا دمای دلخواه گرم می کند.

در اصل لکه‌ها و آلودگی‌ها با آب سرد از بین نمی‌روند و حتماً باید از آب گرم استفاده شود و المنت نیز این وظیفه را بر عهده خواهد داشت.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

8) ترموستات

ترموستات یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است این قطعه لباسشویی دمای آب ورودی را اندازه گیری می کند و وظیفه کنترل حرارت المنت را دارد. ترموستات شامل یک حسگر حساس به دما است که با تغییر درجه حرارت آب، جریان الکتریکی به المنت را قطع می کند.

صفحه انعکاس حرارت با آب مخزن در ارتباط مستقیم بوده و با زیاد شدن دمای آب، گرم شده و این گرما را به تیغه‌های غیر همجنس منعکس می‌کند و زمانی که این تیغه‌ها گرم شوند ارتباط پلاتین‌های ترموستات قطع می‌شود و با این کار المنت تولید گرما را متوقف می‌کند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
ترموستات

9) هیدرواستات

هیدرواستات قطعه ای است که وظیفه تنظیم سطح آب ورودی به دستگاه را بر عهده دارد و از ورود و خروج آب اضافه از دیگر جلوگیری می‌کند. در اصل زمانی که آبگیری ماشین به حد مورد نظر برسد این قطعه پروسه آبگیری را متوقف می‌کند.

این قطعه با استفاده از یک سوئیچ فشار، فشار هوای داخل شلنگ را احساس می‌کند و بر اساس آن، برق را به شیر برقی می‌فرستد تا آب ورودی را باز یا بسته کند. هیدرواستات معمولا در قسمت بالای دستگاه قرار دارد و به یک شلنگ که به پایین دیگ متصل است، وصل می‌شود. هیدرواستات باعث می‌شود که مقدار مناسب آب برای شستشو در دستگاه وجود داشته باشد و از سر ریز شدن یا کم بودن آب جلوگیری کند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
هیدرواستات

10) همزن یا میکسر

لباس شویی دارای یک همزن در داخل دیگ است که می‌تواند با چرخاندن و به برخورد لباس‌ها با یکدیگر باعث تمیز شدن آن‌ها شود. در نهایت و بعد از اتمام برنامه شستشوی همزن می‌تواند به آبکشی لباس‌ها و خشک شدن سریع‌تر آن‌ها کمک کند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
همزن یا میکسر

در حقیقت برای اینکه خاک و کثیفی لباس هایتان از بین برود باید در محلول آب و شوینده جابجا شده و حرکت داشته باشند بنابراین همزن یا میکسربخش مهمی از فرآیند تمیز کردن لباس را بر عهده دارد. همزن وظیفه این حرکت و جابجایی را بر عهده خواهد داشت. این بخش ها به گونه ای طراحی شده اند که جریان آب را در ماشین تولید کنند و لباس ها را در حین شستشو حرکت بدهند تا مواد شوینده فعال شده و ذرات و کثیفی ها از روی لباس کنده شوند.

11) برد الکترونیکی

شاید بتوان گفت برد الکتریکی ، حکم مغز ماشین را دارد و از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است که تصمیم گیری در مورد بسیاری از امور توسط این بخش انجام می شود.همچنین همین قسمت است که دستور می دهد هر بخش چه زمانی و چه کاری را انجام بدهند .

اطلاعات موجود در این قسمت لباس شویی به گونه ای برنامه ریزی شده است که به لباس شویی در عملکرد خود با توجه به نوع لباس کمک کند و فرمان می دهد که سطح آب چقدر باشد و چه میزان شوینده استفاده شود.تمام اجزای الکتریکی و مدارهای دستگاه در این برد گنجانده می‌شوند و تمامی اطلاعات شستشو در این قطعه پردازش خواهد شد و دستورات لازم به سایر قطعات ماشین لباسشویی ارسال می‌گردد.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

12) میکرو سوئیچ

از دیگر قطعات ماشین لباسشویی که وظیفه اصلی آن اطمینان از بسته بودن درب دستگاه است، میکروسوئیچ است. زمانی که درب دستگاه بسته نباشد از رسیدن برق به شیر ورودی آب جلوگیری می کند. و در نهایت آب وارد دیگ نمی‌شود. از دیگر وظایف این قطعه می‌توان به کنترل سطح آب داخل دیگ اشاره داشت.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

13) پولی

پولی قطعه‌ای است که شباهت زیادی به یک چرخ بزرگ دارد و در پشت دیگ لباسشویی قرار می‌گیرد. این قطعه همراه با تسمه‌ای که دور آن قرار می‌گیرد به موتور اصلی دستگاه متصل می‌شود. زمانی که پولی شروع به حرکت کند، دیگ داخلی نیز چرخش را شروع می‌کند.در اصل پولی‌های کوچک و بزرگ می‌توانند قدرت را از موتور به دیگ انتقال بدهند و فرایند شستشو را کنترل کنند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
پولی

پولی شبیه یک چرخ بزرگ است که در پشت دیگ قرار دارد. با تسمه دور آن به موتور متصل می شود. هنگامی که پولی شروع به چرخش می کند، دیگ داخلی نیز می چرخد. به عبارت دیگر پولی های کوچک و بزرگ لباس شویی قدرت را بین موتور و دیگ انتقال می دهند. عموماً از دو پولی جهت انتقال قدرت موتور به محور درام استفاده می شود. جنس پولیها از آلومینیوم ریخته گری شده است.

14) تسمه یا کمربند

تسمه از دیگر قطعات ماشین لباسشویی است که موتور را به پولی پشت دیگ متصل می کند و باعث چرخش آن در طول چرخه شستشو می شود. تسمه شامل يك نوار پلاستيكي يا كائوچويي است كه به صورت حلقوي در اطراف چرخ دنده‌های موتور و محور قرار دارد و با چسبيدن به چرخ‌دنده‌ها، باعث حركت همزمان آنها می‌شود.

تنظیم تسمه بر روی عملکرد ماشین بسیار مهم است. اگر تسمه بیش از حد سفت بسته شود به موتور آسیب رسانده و اگر شل بسته شود قسمت اعظم نیروی موتور مورد استفاده قرار نمی گیرد. همچنین وجود هر نوع زدگی و یا عیب احتمالی بر روی بدنه تسمه ، صدای کار ماشین را در هنگام شستشو ، بالاخص در زمان آبگیری از لباسهای شسته شده افزایش میدهد. به هنگام تهیه تسمه جدید ، باید تسمه معیوب را به همراه داشته باشید زیرا سایز تسمه ها در لباسشویی های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
تسمه یا کمربند

15) موتور

اگر برد الکتریکی مغز لباسشویی است قطعاً موتور قلب آن است. موتور دستگاه همانند موتور پمپ آب عملیات اصلی شستشو و آبکشی لباس را انجام می‌دهد. موتور در مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی می‌تواند در قسمت‌های مختلفی قرار بگیرد . موتور معمولاً در مدل های با بار بالا در پایین لباس شویی و در مدل های بار جلویی، در قسمت عقب قرار می گیرد.

موتور با همزن کار می کند تا حرکت چرخشی مورد نیاز برای شستشو و آبکشی لباس ها را ایجاد کند. سرعت های مختلفی وجود دارد که با تنظیمی که هنگام شروع بارگیری لباس ها انتخاب می کنید تعیین می شود.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

16)تایمر

موتور در ماشین لباسشویی به مخزن متصل شده و آن را می چرخاند.و با دريافت برق از برد الكترونيك يا تایمر، سرعت و جهت چرخش ديگ را تعيين می‌کند.تایمر یکی از قطعات ماشین لباسشویی است که زمان شروع و پایان هر برنامه شستشو را تعيين می‌کند. و بسته به اتوماتیک بودن یا نبودن ماشین می تواند به صورت دستی یا خودکار تنظیم شود.

در اصل تایمر می‌تواند عملکرد قطعاتی مانند شیر برقی، هیدرواستات، پمپ تخلیه، المنت (هیتر)، موتور و … را کنترل کند. این قطعه از دو بخش موتور و جعبه اتصالات ساخته می‌شود و میدان مغناطیسی لازم جهت به چرخش درآوردن چرخ دنده‌ها و در نهایت شافت اصلی را ایجاد می‌کند.

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
تایمر

17) لاستیک دور درب

لاستیک دور درب دستگاه که یک طرف ان به قاب جلو و سمت دیگر ان به پوسته دیگ نصب شده است ، در هنگام بسته شدن درب از ورود و نشت اب به بیرون جلوگیری می کند ، این لاستیک بسیار منعطف و مقاوم می باشد .

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
قطعات ماشین لباسشویی ال جی

18) کمک فنر

لاستیک دور درب دستگاه  که یک طرف ان به قاب جلو و سمت دیگر ان به پوسته دیگ نصب شده است ، در هنگام بسته شدن درب از ورود و نشت اب به بیرون جلوگیری می کند ، این لاستیک بسیار منعطف  و مقاوم می باشد .

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
کمک فنر

19) وزنه تعادل

این کمک ها زیر دیگ نصب شده اند ، یه سر کمک فنر به زیر بدنه و سر دیگر ان به زیر پوسته دیگ وصل شده ،  تعداد کمک فنر نصب شده در لباسشویی معمولا ۲ یا ۳ عدد می باشد . وظیفه اصلی کمک فنر حرکت نرم و جلو گیری از ضربه زدن پوسته دیگ در هنگام شستشو و دور خشک کن می باشد .  در صورت خرابی این کمک ها  دستگاه صدای غیر طبیعی ایجاد می کند و دستگاه تکان های شدید می خورد .

قطعات ماشین لباسشویی ال جی
وزنه تعادل

این وزنه ها عموما  از جنس فلز و در اکثر موارد از جنس سیمان فشرده یا همان بتن می باشد ،   که با یک  وکش پلاستیکی پوشانده شده اند ،وزنه تعادل معمولا به قسمت جلوی پوسته دیگ پیچ شده . در بعضی مدل ها علاوه بر قسمت جلو ، بالای دیگ و یا پشت دیگ  نیز وجود دارند . این وزنه ها بسیار سنگین می باشند و از حرکت شدید دیگ به بالا و پایین جلوگیری می کنند.

در این مقاله از ال جی پشتیبان با مهم ترین قطعات ماشین لباسشویی ال جی آشنا شدیم.البته یک ماشین لباسشویی قطعاً بخش های دیگری دارد تابتواند فرآیند شستشو را به درستی انجام دهد؛ زیرا به غیر از این که یک لباس شسته شود،قطعاً به رابط هایی برای برق رسانی، سیستمی برای جلوگیری از حرکت ماشین و همچنین آب بندی های مناسب برای جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه نیاز است.که تعدادی از این قطعات را در این قسمت برای شما نام برده ایم.

 1. لوله تخلیه
 2. لوله ورودی آب
 3. کنترل کننده سطح آب
 4. کنترل پنل
 5. محور درام لباسشویی
 6. یاتاقان لباسشویی
 7. کاسه نمد لباسشویی
 8. شیلنگ ایمنی لباسشویی
 9. شیلنگ ورود آب لباسشویی
 10. شیلنگ تخلیه لباسشویی
 11. قفل درب لباسشویی
 12. وزنه سیمانی یا لنگرهای بتونی لباسشویی
 13. شیلنگ بین مخزن و فیلتر
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها