قطعات ماشین ظرفشویی

امروزه دستگاه ظرف شویی یکی از ضروری ترین لوازم برقی در خانه ها شده است، اگر شما با قطعات ماشین ظرفشویی وعملکردشان آشنا باشید، در صورتی که کوچکترین نقصی در دستگاه پیش بیاید به راحتی می توانید عیب یابی و تعمیر کنید. . در هر دستگاه ظرف شویی قطعاتی وجود دارد که دست به دست هم می دهند تا کار شست و شوی ظروف به درستی انجام شود. اگر هر کدام از این قطعات دچار اختلال شود، کار بقیه اجزا نیز با مشکل رو به رو می شود.

تقریبا می‌توان گفت که تمامی ماشین‌های ظرفشویی از اجزای یکسان تشکیل می‌شوند و تنها بسته به شرکت تولید کننده کیفیت قطعات آنها با یکدیگر متفاوت است. با شناخت این قطعات اگر دستگاهتان دچار اختلال شد، می دانید که کدام قطعه خراب شده است و سرعت تعمیر ماشین ظرفشویی شما توسط تعمیرکار افزایش پیدا خواهد کرد.
قطعات ماشین ظرفشویی شامل: قطعات کنترل‌کننده، انتقال دهنده، مصرف کننده می باشد که هر یک از آن ها از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند که در کنار یکدیگر به صورت مکمل عمل کرده و یک وظیفه مشخص را در ماشین ظرفشویی بر عهده دارند.

در این مقاله از ال جی پشتیبان به معرفی و بررسی قطعات ماشین ظرفشویی می پردازیم.

قطعات کنترل کننده

وظیفه این قطعات به این صورت است که آنها در بروز هر گونه مشکل برای دستگاه، عملیات شستشو را قطع می‌کنند و مانع از کارکرد ماشین ظرفشویی در صورت هرگونه ایراد خواهند شد.

قطعات انتقال دهنده

همانطور که از نام این قطعات مشخص است برای انتقال ارتباط به کار می‌روند. این قطعات وظیفه دارند که فرمان‌های صادر شده را به مصرف‌کننده انتقال دهند.

قطعات مصرف کننده

این قطعات وظیفه دارند که در زمان ورود برق به مدار دستگاه، شروع به کار کنند .

لیست قطعات ماشین ظرفشویی

 1. برد الکترونیکی
 2. سیم کشی
 3. موتور شستشو
 4. پمپ تخلیه
 5. تایمر
 6. سنسور دما
 7. شیر برقی
 8. جت پمپ
 9. کیت تنظیم کننده
 10. میکرو سوئیچ فلوتر
 11. المنت کف
 12. فیلتر یا صافی
 13. میکروسوئیچ درب ظرف شویی
 14. میکرو سوئیچ فلوتر
 15. فیلتر یا صافی
 16. غلطک قفسه ظروف و محور ها
 17. محفظه تزریق مواد شوینده
 18. نوار تنظیمات
 19. آبفشان

برد الکترونیکی

یکی از مهم ترین و حساس ترین قطعات ماشین ظرفشویی، برد الکترونیکی دستگاه می باشد تمام اجزای ماشین ظرفشویی به وسیله سیم کشی به برد متصل شده و فرمان های مختلف را دریافت می کنند. . برد الکترونیکی مغز دستگاه بوده و تمامی عملیات شستشو را بر عهده دارد. در صورت خرابی در سیم کشی ماشین ظرفشویی، برد الکترونیکی آسیب دیده و یا می سوزد و خرابی برد الکترونیکی باعث مختل شدن کار ماشین ظرفشویی می شود. به منظورعیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی از تکنسین های با تجربه ال جی پشتیبان کمک بگیرید.

سیم کشی

در تمامی دستگاه های برقی به منظور ارسال فرمان ها از سیم کشی استفاده می شود که وظیفه انتقال فرمان های صادر شده از برد الکترونیکی به بخش های مختلف دستگاه و بالعکس را بر عهده دارد. این بخش به دلیل گستردگی اتصالات بین قسمت های مختلف ظرف شویی، درخت سیم کشی نامیده شده است.

قطعات ماشین ظرفشویی
سیم کشی

موتور شستشو

موتور شستشو در ماشین ظرفشویی وظیفه پایش یکنواخت آب و محلول شوینده بر روی ظروف را بر عهده دارد به این صورت که به وسیله این موتور است که آب و مواد شوینده به داخل کابین پاشیده می شوند و در اصل عمل شستشو را انجام می دهد. موتور شستشو از اجزای تاثیر گذار در کارکرد صحیح ماشین ظرفشویی بوده که در صورت خرابی یا سوختن قطعه، دستگاه شما توانایی کارکرد صحیح خود را از دست می دهد و به منظور تست و تعمیر دستگاه نیاز به یک متخصص می باشد.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه مسئولیت خروج مواد شوینده را به وسیله شلنگ تخلیه به سمت فاضلاب برعهده دارد. با ارسال فرمان تخلیه از سوی برد الکترونیکی و رسیدن ولتاژ مورد نیاز به سیم پیچ های پمپ تخلیه پس از رسیدن جریان برق به سیم پیچ پمپ تخلیه، با تشکیل میدان مغناطیسی و ایجاد ولتاژ القایی در حلقه های اتصال کوتاه مسی، تخلیه آب توسط واتر پمپ شروع می شود.

قطعات ماشین ظرفشویی
پمپ تخلیه

در اثر ایجاد ولتاژ القایی جریان برق جاری شده و میدان مغناطیسی جدیدی تشکیل می شود. واین قطعه شروع به کار کرده و آب به همراه مواد شوینده را به سمت فاضلاب هدایت می کند.عملیات تخلیه آب بعد از به چرخش درآمدن روتور و پروانه همزن انجام می شود. در صورت خرابی این قطعه آب از داخل دستگاه تخلیه نمی شود و موجب آسیب رسیدن به قطعات آن می‌شود.

از دلایل عدم تخلیه آب کثیف ظرف شویی می توان به ورود اجسام سخت به پروانه همزن پمپ، نیم سوز یا سوختن کامل سیم پیچ و خرابی پمپ تخلیه اشاره کرد. در این موارد با جدا کردن پمپ از بدنه به عیب یابی و تعمیر آن توسط تعمیرکار با تجربه ظرف شویی بپردازید.

تایمر

تایمر ظرف شویی با تنظیم زمان لازم برای قطعات مختلف دستگاه از جمله هیدروستات، پمپ تخلیه، موتور و المنت برای شستشو، موجب کارکردآن ها در زمان مناسب خود شوند. این قطعه از دو بخش موتو تایمر و جعبه اتصالات تشکیل شده است. موتور تایمر وظیفه تامین میدان مغناطیسی لازم توسط برق 220 ولت برای به چرخش درآوردن چرخ دنده ها و شافت اصلی به عهده دارد. در دستگاههای ظرفشویی امروزی بیشتر از بردهای الکترونیکی استفاده شده است و در اصل تایمر حذف شده است.

سنسور دما

سنسور دما از قطعات اصلی به کار رفته در ظرف شویی بوده که با تشخیص دمای آب به بهتر شسته شدن ظروف کمک می کند. این قطعه با اندازه گیری دقیق  دما و انتقال آن به برد الکترونیکی درجه آب را نتظیم می کند و در ادامه با استفاده از اطلاعات دمای آب دستور قطع و وصل شدن المنت حرارتی ظرف شویی را صادر می کند. در صورت خرابی این قطعه باید آن را تعویض و جایگزین نمایید و همچنین به وسیله مولتی متر می توانید این قطعه را تست کنید.

شیر برقی

یکی از قطعات مهم و تاثیر گذار در عملکرد صحیح دستگاه، شیر برقی بوده که از اجزای مختلفی مانند خروجی آب، سیم پیچ مقاومت، هسته فلزی متحرک، ممبران، صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی، لاستیک فشار شکن، بدنه شیر برقی، فنر و لاستیک سر هسته تشکیل شده است.

مقدار آب ورودی به مخزن ظرفشویی توسط شیربرقی کنترل می شود و پس از متصل شدن جریان برق به بوبین شیر برقی و ایجاد نیروی مغناطیسی در آن، اهرم به سمت داخلی شیربرقی رفته و با جدا شدن لاستیک سر اهرم از منفذ عمل انتقال آب از داخل شیربرقی به جا قرصی ظرفشویی انجام می شود.

با قطع شدن جریان برق توسط کلید داخل هیدروستات و مسدود شدن مسیر، شیربرقی این قطعه غیرفعال شده و آب پشت دریچه آن مسدود می شود که با این فرایند میزان آب ورودی و خروجی در داخل دستگاه کنترل می شود.

شیر برقی در انواع مختلف متناسب با مدل های مختلف ظرف شویی طراحی و ساخته شده اند. مدل های مختلف از یک یا دو بوبین برای خروج آب استفاده می کنند. هم چنین زاویه ورودی آب بسته به نوع طراحی 90 درجه یا 180 درجه می باشد.

جت پمپ

یکی از قطعات مهم و کاربردی درماشین ظرفشویی جت پمپ بوده که به منظور کاهش مصرف انرژی، آب ورودی و گردش آب را کنترل و تنظیم می کند. نمونه های جدیدتر جت پمپ به اینورتر مجهز بوده که باعث چرخش بهتر آب  و همچنین تنظیم فشار آب می باشد.اگر جت پمپ خراب شود دستگاه شستشو را به صورت کامل انجام نمی دهد و باید به نعمیر و تعویض آن توسط تعمیر کار دستگاه پرداخت.

 کیت تنظیم کننده

داخل دستگاه ظرفشویی از سبدهایی تشکیل شده است که ظروف به منظور شستشو بر روی آن قرار می گیرند.این کیت تنظیم کننده ظرف شویی به قفسه متصل بوده و برای تنظیم ارتفاع قفسه کاربرد دارد.

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

میکروسوئیچ درب از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی محسوب می شود که پس از تنظیم تایمر و شروع به کار دستگاه از باز شدن درب دستگاه حین عملیات شستشو و نشتی آب جلوگیری می کند.این قطعه در دستگاه به عنوان یک قفل محافظتی عمل می کند و از باز شدن درب دستگاه در حین کار و شستشو جلوگیری می کند.

قطعات ماشین ظرفشویی
میکرو سوییچ درب

میکروسوئیچ پشت درب ظرف شویی و در مجاورت لاستیک درب قرار گرفته شده است. در صورتی که درب ظرف شویی به طور کامل بسته نشده باشد، میکروسوئیچ خطای عدم بسته شدن درب را به برد الکترونیکی ظرف شویی گزارش داده و مانع از شروع فعالیت ظرف شویی می شود.

میکروسوئیچ فلوتر

سوئیچ فلوت ظرف شویی از قطعات مهم در بهبود عملکرد ظرف شویی بوده که در کف دستگاه قرار دارد و در مواقعی که دستگاه دچار نشت آب شود وارد مدار می شود. اگر ظرف شویی دچار نشت آب و آبریزی شود، آب خارج شده در قسمت پایین و کف دستگاه ظرف شویی جمع شده و شناور یونولیتی را به سمت بالا می برد. در این هنگام میکروسوئیچ فلوتر وارد عمل شده و با ارسال فرمان مبنی بر تخلیه آب دستگاه به برد الکترونیکی، آب خارج شده و تخلیه این آب باعث عدم آسیب به دیگر قطعات ظرفشویی می شود.

فیلتر یا صافی

یکی از قطعات کاربردی در دستگاه ظرف شویی فیلتر یا صافی بوده که از ورود مواد غذایی جا مانده بر روی ظروف و مواد تخلیه شده به پمپ تخلیه و مسدود شدن مسیر جریان آب و سایر قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. به داخل پمپ تخلیه و بروز خرابی در این قطعه جلوگیری نماید.فیلتر یا صافی دستگاه در دو نوع فیلتر کف و فیلتر لوله ای وجود دارد. فیلتر کف در سینی دستگاه و فیلتر لوله ای در وسط فیلتر کف قرار گرفته است.

قطعات ماشین ظرفشویی
فیلتر

غلطک قفسه ظروف و محور ها

داخل محفظه ماشین ظرفشویی از یک سبد تشکیل شده است که ظروف به منظور شستشو بر روی این قفسه ها قرار می گیرند و این قفسه به وسیله غلطکی که دارای چرخ می باشد به بیرون می آید تا بتوانید ظروف را بر روی آن قرار دهید.

غلطک قفسه ظروف و محور ها با هدف چرخش سریع و آسان قفسه های ظرف شویی به داخل و خارج از دستگاه در کنار قفسه ظروف قرار گرفته است.

ممکن است به مرور زمان این چرخ ها دچار خرابی و شکستگی شوند و در صورت جرم گرفتن این چرخ ها، سبد ظرفشویی به سختی حرکت کند که در این صورت باید این چرخ ها را تعویض نمایید.

محفظه تزریق مواد شوینده

از قطعات ماشین ظرفشویی که در سیکل شستشو بسیار مهم می باشد قسمت جا قرصی دستگاه می باشد که محفظه تزریق مواد شوینده بوده و برای تمیز شدن بهتر ظروف از دو بخش مخزن مایع جلا دهنده و جا پودری تشکیل شده است. مخزن مایع جلا دهنده درکنار محفظه قرص دستگاه ظرف شویی قرار داشته و به منظور بهبود عملکرد شستشو استفاده می شود. مخزن شوینده در زمان مشخص شده توسط برد دستگاه باز شده و قرص ظرفشویی به داخل مخزن وارد می شودو به عملکرد بهتر ظرف شویی کمک می کند.

نوار تنظیمات

این قسمت در قسمت بالا یا روی درب ظرف شویی قرار گرفته در در مدل های لمسی و دکمه ای می باشد که دارای یک صفحه نمایشگر نیز می باشند که شما با استفاده از نوار تنظیمات می توانید تنظیمات مربوط به شستشو را انتخاب کرده و پیام های خطا را مشاهده کنید.

آبفشان

آبفشان و افشانک‌ها وظیفه دارند که آب را روی ظرف‌ها پاشیده و در پروسه شستشو کمک بسیار زیادی داشته باشند. هرچه آب از طریق این افشانک‌ها با فشار بیشتر روی ظروف بریزد لکه‌های بیشتری از روی آن‌ها پاک می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها