You are currently viewing تعمیر فن یخچال ال جی و نحوه کارکرد آن

تعمیر فن یخچال ال جی و نحوه کارکرد آن

در مرکز خدمات ال جی پشتیبان تکنسین های ما مهارت تعمیر فن یخچال ال جی (Lg Refrigerator Fan) را دارا می باشند.اولویت ما ابتدا تعمیر قطعه می باشد و در صورت عدم تعمیر آن را با قطعه اورجینال تعویض مینماییم.در این مقاله ابتدا به معرفی انواع فن و سپس به تعمیر فن یخچال ال جی می پردازیم.امیدوار هستیم که بتوانیم در رفع ایراد دستگاه شما تاثیرگذار باشد.

کاربرد فن یخچال الجی

فن یخچال ال جی” کلا یکی از این دو وظیفه را بر عهده دارد

 1. خنک کردن کمپرسور و کندانسور
 2. انتقال سرما از یک نقطه به نقطه دیگر

در یک یخچال فریزر و یا ساید ال جی به صورت نرمال بین 2 تا 4 فن وجود دارد که در بیشتر موارد دستگاه ها دارای 2 فن می باشند.یکی در کنار کندانسور پشت دستگاه و دومی در قسمت فریزر جهت انتقال سرما از قسمت فریزر به قسمت یخچال.

فن کندانسور همزمان با روشن شدن کمپرسور کار می کند و با خاموش شدن کمپرسور،فن نیز خاموش می شود.اما فن فریزر دایما روشن می باشد و فقط با باز شدن درب یخچال و فریزر کارکرد آن قطع می شود.علت آن به این دلیل می باشد که اگر کارکرد فن با باز شدن درب قطع نگردد،سرما به بیرون می رود و اتلاف می گردد.

نظرات شما برای ما گرانبهاست

شما می توانید سوا لات خود را در انتهای این مقاله از تکنسین های مجرب ما بپرسید.ما تجربیاتمان را در سریع ترین زمان ممکن با شما به اشتراک می گذاریم.

انواع فن فریزر در ساید بای ساید ال جی

در یخچال فریزر و ساید ال جی در این سال ها فن های متنوعی استفاده شده که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

1)فن 220 ولت 2 سیم

فن 220 ولت 2سیم دارای یک سرعت ثابت می باشد (تک دور) این فن بیشتر درساید و یخچال فریزرهای قدیمی در قسمت فریزر و کنداسوراستفاده شده اند. ودارای قدرت و استقامت بالایی می باشند. از مزایای ان می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • طول عمر بالا
 • استقامت بالا در مقابل حرارت و گرد و خاک
 • قیمت مقرون به صرفه
 • قدرت بالا

از معایب این فن یخچال ال جی میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 1. هوشمند نبودن
 2. کارکرد با صدای بالا
 3. جریان مصرفی نسبتا بالاتر نسبت به فن های هوشمند
 4. حرارت بالا هنگام کارکرد

فن های 220 ولت دو سیم در دو سایز تولید شده اند.سایز کوچک آن در یخچال فریزر و سایز بزرگ آن در ساید ال جی استفاده شده.

فن یخچال ال جی
فن یخچال ال جی

2)فن 3 سیم 220 ولت

این فن ها دارای دو سرعت گردش می باشند.بنا به تشخیص برد و سنسور دستگاه دور آن تغییر می کند.

3)فن 3 سیم 13 ولت

در نسل های هوشمند یخچال و ساید ال جی از فن های 13 ولت استفاده شده که دارای مزیت های زیادی نسبت به فن های 220 ولت دارند.داخل این فن ها یک مدار الکترونیکی می باشد که فیدبک آن به برد انتقال پیدا می کند.رنگ سیم فید بک بنفش می باشد.در صورت خرابی فن یخچال ال جی به علت هوشمند بودن خطایی بستگی به محل قرار گیری آن در صفحه نمایشگر نمایان می شود.این فن ها نیز در موادی قابل تعمیر می باشند.تعمیر فن یخچال ال جی و فن ساید ال جی جزو تخصص های تکنسین های این مجموعه می باشد.

فن یخچال ال جی
فن یخچال ال جی

4)فن 4 سیم 13 ولت

این فن ها دارای یک سیم اضافه به نام سیم فرمان از سمت برد می باشند که رنگ آن زرد می باشد.

فن یخچال ال جی
فن یخچال ال جی

5)فن توربو 3 سیم

علت نام گذاری این فن یخچال ال جی شکل پروانه فن می باشد.شکل خاص پروانه این دستگاه سبب پرتاب باد بیشتری نسبت به فن های دیگر می شود.این فن یخچال ال جی برعکس فن های دیگر با پروانه آن به صورت یک جا تعویض می گردد.

فن یخچال ال جی
فن یخچال ال جی

6)فن توربو 4سیم

این فن دارای یک سیم اضافه جهت فرمان برد می باشد.که رنگ این سیم زرد می باشد.

فن یخچال ال جی
فن یخچال ال جی

این فن ها همگی تک دور می باشند و با یک صورت می چرخند و توسط کانال های هدایت هوا(داکت)به تمامی قسمت های یخچال و فریزر سرما را انتقال می دهند.در صورت خرابی اصلا چرخشی ندارند.فن های ۲۲۰ ولت را می توان با برق مستقیم تست کرد و اگر به دو سر سوکت آن برق وصل کنید شروع به کار می‌کنند.

فن های ۱۳ ولت با ولتاژ ۱۳ ولت dcکار می کند و دارای ۳ یا ۴ سیم به رنگ های قرمز،مشکی،بنفش،زرد هستند.به سیم های مشکی و قرمز ولتاژ ۱۳ ولت از طرف برد دستگاه ارسال می شود.سیم بنفش فیدبک ولتاژ فن به برد می باشد که توسط ای سی  داخل فن انجام می شود.درفن های ۴ سیم، سیم زرد رنگ سیم فرمان برد می باشد.

طول شفت فن های فریزر متفاوت می باشد و با شفت کوتاه و بلند در سری های مختلف موجود می باشد.

ارور های فن یخچال ال جی

به چند طریق می توان از خراب بودن فن یخچال دستگاه خود مطمین شویم.در دستگاه های جدید با خراب شدن فن یخچال کد یا خطایی در روی صفخه نمایشگر،نمایش داده می شود.اما در دستگاه های سری قدیمی تر که فن های آن به صورت هوشمند نیستند عوامل متعددی در صورت خرابی فن به وجود می آید.

 • صدای جیر جیر
 • داغ شدن بیش از حد بدنه و پشت دستگاه
 • شل شدن مواد غذایی در فریزر
 • گرم شدن کابین یخچال
 • عدم یخسازی دستگاه
 • نوسان سرما
ارور ffخرابی فن فریزر در ساید
ارور rfخرابی فن یخچال در ساید
ارور cfخرابی فن کندانسور در ساید
ارور fخرابی فن در یخچال فریزر
ارور ifخرابی فن یخسازدر ساید
ارور cخرابی فن کندانسور در یخچال فریزر

جهت تست فن فریزر دستگاه چندین روش وجود دارد:

 • نگه داشتن کلید درب فریزر ( درب فریزر را باز میکنیم و کلید آن را با دست نگه می داریم) این کلید در قسمت بالای دستگاه قرار دارد.با نگه داشتن کلید ، فن فریزر ال جی بعد از چند ثانیه شروع به کار می کند البته قابل ذکر می باشد که در سری های جدید ساید بای ساید ال جی به جای کلید از مگنت استفاده شده که جهت تست فن،یک آهنربا روی مگنت قرار می دهیم
 • باز کردن قاب روی اواپراتور ( در انتهای فریزر قرار دارد) و با قطع کردن سوکت سنسور فریزر،فن فریزر به صورت یکسره کار می کند

نکته : یکی از علت خرابی فن فریزر یخ زدن اواپراتور فریزر و گیر کردن تکه های یخ در پروانه فن می باشد.و از عوامل دیگر فرسودگی قطعه می باشد.

جهت تعویض کردن فن فریزر ال جی

جهت تعویض کردن فن فریزر، ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس تمامی طبقات و کشوهای فریزر را خالی کنید سپس پیچ های قاب های انتهایی و فوقانی داخل کابین را باز کرده و سپس قاب روی فن را به سمت خود کشیده .فن پشت این قاب قرار دارد.

نکته : توصیه می شود این کار را به تکنسین مجرب سپرده چون در صورت خطا در باز کردن قاب ها آسیب جدی به دستگاه وارد می شود.

اگر دستگاه شما دارای صدای غیر طبیعی از داخل یخچال و فریزر می باشد و با باز کردن درب،صدا قطع می شود یکی از دلایل خرابی فن و یا برخورد تکه های یخ با پروانه می باشد.در صورت خرابی فن و یا استعلام قیمت فن با ما در تماس باشید.

اما در چند مورد ،یخچال نیز دارای اواپراتور و فن مجزا می باشد که به دستگاه های ۲ اواپراتور معروف می باشند.


ویدیو رفع گرفتگی لوله دیفراست

سرمایش فریزر مطلوب است ولی یخچال گرم می باشد.

مراحل تعویض فن یخچال ال جی refrigerator fan

در صورت خرابی فن یخچال ال جی خطای RF  در صفحه نمایشگر نمایان می شود.در صورت خرابی فن یخچال ال جی ،دمای داخل کابین افزایش پیدا می کند و اواپراتور برفک می زند.

ابتدا باید دستگاه را از برق کشید و سپس تمامی طبقات و کشوها را از دستگاه خارج کرد و سپس قاب روی فن که اکثرا در انتهای سمت چپ دیوار قرار دارد را باز می کنیم اما به علت یخ‌زدگی اواپراتور و گیر کردن قاب در یخ ابتدا باید مقداری آب جوش روی قاب آن ریخته که سبب نرم شدن و آب شدن یخ زدگی ها می شود .پیچ های روی آن را باز کرده و سپس به صورت آرام قاب را به سمت جلو کشیده و آن را خارج می کنیم.

سپس پروانه فن را از فن به آرامی جدا کرده سپس پیچ های قاب نگه دارنده فن را باز کرده و فن جدید را جایگزین می کنیم.سپس تمامی قاب هایی که باز کرده ایم به همان ترتیب می بندیم.

نکته : توجه داشته باشید با تعویض فن یخچال و یا فریزر ممکن است فن دستگاه با گذشت زمان زیادی شروع به کار کند و در همان لحظه نصب عملکردی نداشته باشد.

انواع ساید ال جی

ما در این مقاله به معرفی انواع ساید ال جی می پردازیم و با صفحه نمایشگر و نحوه نصب انواع ساید ال جی آشنا می شویم.

مراحل تعویض فن کندانسور

فن کندانسور از مهمترین اجزا در یخچال فریزر می باشد و در صورت خرابی آن زیان های زیادی را به بار می آورد.جهت تعویض فن کندانسور ابتدا دستگاه را از برق کشیده سپس پیچ های قاب پشت را باز کرده ،پیچ قاب نگهدارنده فن را نیز باز می کنیم سپس فن را به همراه قاب نگه دارنده به آرامی به بیرون می کشیم و فن کهنه را با یک فن جدید تعویض میکنیم.

صدای غیر طبیعی از داخل یخچال یکی از علل خرابی فن میباشد که با باز کردن درب یخچال صدا قطع می شود.

سوالات متداول FAQ

 • علت صدای غیر طبیعی در فریزر که با باز کردن درب قطع می گردد چیست؟

  برخورد تکه های یخ با پروانه فن فریزر ایجاد صدای غیر طبیعی می کند.باید علت یخزدگی را بررسی نمود.یکی از قطعات مجموعه دیفراست معیوب می باشد.

 • علت خرابی فن کندانسور چیست؟

  یکی از دلایل اصلی در خرابی فن کندانسور گرد و خاک می باشد.گرد و خاک محیط با گذشت زمان وارد اجزای فن شده و باعث کندی در گردش آن می شود.

 • آیا خطای ff فقط مربوط به خرابی فن فریزر می باشد؟

  ارور ff مربوط به خرابی فن فریزر و یا برد و یا اتصالات فن می باشد که جهت بررسی ایراد باید حتما توسط تکنسین مجرب بازدید گردد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که انواع فن یخچال ال جی و نحوه کارد آن ها را به شما توضیح دهیم.تا از هزینه های اضافی در دستگاه شما جلوگیری شود.با انجام سرویس های دوره ای به موقع توسط تکنسین مجرب در هزینه های اضافه دستگاه خود صرفه جویی کنید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رمضون
رمضون
9 ماه قبل

سلام مطلب جالب واموزشی عالی بودگاش راجب قیمت قطعات و هزینه های تعویض قطعات ،فن فریزر توسط تکنیسین های شرکت هم توضیح می‌دادید قیمت فن تربو LGساید در ترپ وکوکیل آمده بین 900هزارتا1900هزار
اما تکنسین شرکت که برای تعویض آمده میگه بین 7میلیون تا9میلیون قیمت داده باضافه هزینه ایاب وذهاب به مبلغ 250تومان