یخچال و انواع مدل های آن

یخچال ها یکی از ابزارهای ضروری در هر خانه و کسب و کار هستند، انواع گوناگونی از آن ها برای تأمین نیازهای مختلف افراد و شرکت‌ها وجود دارد. انتخاب یخچال مناسب می‌تواند تأثیر مهمی بر راحتی و کارایی در آشپزخانه داشته باشد، اگر شما در حال جستجوی یخچال مناسب برای خود هستید، باید توجه کنید که انتخاب مناسب واقعاً به نیازها و محیط خود بستگی دارد. برای انتخاب بهترین گزینه، باید ابعاد، ظاهر را در نظر بگیرید.

 در این مقاله از الجی پشتیبان، ما به معرفی انواع یخچال می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم تا اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید ، راهنمای خرید انواع یخچال و فریزر به شما کمک می‌کند بهترین محصول ممکن را با توجه به بودجه و امکاناتی که از آن انتظار دارید، برای خانواده‌تان انتخاب کنید.

انواع مدل‌های مرسوم یخچال فریزر

 1. مدل یخچال پایین و فریزر بالا
 2. یخچال فریز روی هم
 3. یخچال‌های درب فرانسوی
 4. یخچال ساید بای ساید
 5. یخچال های توکار
 6. یخچال فریزر دو قلو

یخچال‌ های ساید-بای-ساید

مدل های ساید-بای-ساید دارای دو در بخش مخالف یکدیگر قرار دارند. یک طرف یخچال و دیگری فریزر است. این نوع یخچال‌ ها عمدتاً برای افرادی که نیاز به فضای زیادی برای ذخیره مواد غذایی دارند مناسب هستند. این مدل ها دارای امکاناتی مانند توزیع آب و یخ نیز می‌باشند.

در طول سال های اخیر، این مدل ها یکی از پر فروش ترین مدل های یخچال فریزرها در ایران و جهان بوده است و به همین دلیل بیشترین نوآوری برای عرضه مدل های جدید بر اساس این مدل شکل گرفته است. یخچال فریزر ساید بای ساید در حقیقت مدل ارتقاء یافته یخچال فریزرهای دوقلو می باشد.

معمولاً در یخچال فریزرهای ساید بای ساید ، اندازه یخچال از فریزر بزرگ تر است. یخچال فریزرهای ساید بای ساید طراحی بسیار زیبایی دارند ولی عموماً فضای زیادی ندارند و امکان نگهداری موارد حجیم را نخواهید داشت. در مقابل اگر از مواد تازه و فریزری به یک اندازه استفاده می کنید، این گزینه می تواند مناسب ترین گزینه به حساب آید. یکی از خصوصیات ظاهری دستگاه‌های ساید-بای-ساید وجود آبریز و یخ‌ساز بیرونی است که روی در قسمت فریزر نصب می‌شود. مصرف اصلی انرژی سایدها هم مربوط به همین قسمت است؛ البته به‌شرطی که گزینه‌ی یخ‌ساز توسط کاربر فعال شده باشد. اساسا کسانی که از ساید-بای-ساید استفاده می‌کنند سبک زندگی خودشان را دارند.  

برخی از ویژگی‌های معمول ساید بای ساید ها عبارتند از:

 1. بزرگی و فضای زیاد
 2. دسترسی آسان به مواد غذایی
 3. صرفه‌جویی در مصرف انرژی آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سردکن
 4. بهترین دسترسی برای افراد ویلچری

معایب یخچال های ساید بای ساید

 1. یخ ساز، آب سردکن و دستگاه تصفیه آب مدل ساید بای ساید می تواند فضای زیادی را اشغال کند.
 2. فضای داخلی کاملاً باریک است و در خیلی از مواقع برای قرار دادن خوراکی های با اندازه بزرگ مشکل ساز می شود.
 3. اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد.
 4. دمای بالا و پایین یخچال می تواند ناهماهنگ باشد.

یخچال یا یخچال فریزر تک درب

همانطور که از اسم این مدل مشخص است، فقط یک یخچال تک است که البته عموما یک جایخی کوچک نیز در آن تبعیه شده است. این مدل معمولا در حجم های کوچک نیز تولید می شوند. در برخی از برندها، یخچال فریزرهای دوقلو به صورت تک نیز عرضه می شوند.

این مدل از یخچال یا یخچال فریزرها، قدیمی ترین مدل های یخچال فریزر هستند که از قدیم در خانه در دسترس بودند. امروزه نیز این مدل از یخچال فریزرها به دلیل کوچکی، عدم نیاز به فضای زیاد در بیشتر ادارات، فروشگاه ها و حتی هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند.
این مدل از یخچال فریزرها که به عنوان یخچال فریزرهای اقتصادی نیز شناخته می شوند، بهترین گزینه برای خانواده های کوچک و افراد مجرد به حساب می آیند که تنها به ویژگی پایه ای یک یخچال فریزر نیاز دارند.

یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزرهای دوقلو نیز از مدل هایی هستند که از قدیم در بازار موجود بوده و همیشه جزء پرطرفدارترین مدل های زمان خود بوده اند. مدل های دوقلو از دو قسمت مجزا تشکیل شده است که می‌توان از این دو بخش به‌صورت کاملا جدا از هم یا به‌صورت بهم چسبیده و مانند مدل ساید-بای-ساید استفاده کرد؛ فریزرهای این رده، جز وظیفه اصلی که منجمد کردن است هیچ شباهتی به ساید-بای-سایدها نداشته و عموما به‌جای طبقه، دارای کشو هستند و در سمت بیرونی، آبریزی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود.  جادار بودن و البته جاگیر بودن از ویژگی آن است و البته مناسب برای خانواده‌هایی است که پرجمعیت‌ هستند. 

به دلیل جدا بودن یخچال و فریزر از همدیگر، جابجایی آنها نسبت به سایر مدل ها نظیر ساید بای ساید راحت تر است.در ضمن در این مدل از یخچال فریزر، افراد به حجم مساوی از یخچال و فریزر دسترسی دارند. شاید بتوان گفت مشکل اصلی این دسته از یخچال ها، فضای مورد نیاز بزرگ آن ها است و می بایست ابعاد این نوع یخچال ها در مراحل طراحی کابینت آشپزخانه مدنظر قرار گیرد.

یخچال
یخچال

یخچال فریزر درب فرانسوی (فریزر پایین با یخچال دو درب)

نوع جدیدی از یخچال فریزر به بازار عرضه شده است بنام درب فرانسوی یا French Door. در این طراحی جدید که دارای ویژگی های جدید و متنوعی است، محل قرارگیری یخچال و فریزر بجای آن که در کنار همدیگر قرار داشته باشد، مجدد به بالا و پایین تفکیک گردید و با یک تکه کردن یخچال و فریزر و افزایش عرض آن، امکانات جدیدی را برای مصرف کنندگان فراهم آمد. این مدل یخچال دو در باریک در بالا و یک فریزر در زیر دارند. گاهی اوقات یک کشو (یا بیشتر) در این بین وجود دارد.

این نوع یخچال فریزرها در واقع ترکیب یخچال ساید بای ساید با یخچالِ فریزر پایین تشکیل شده است. در یخچال های درب فرانسوی دیگر محدودیتی که برای قراردادن وسایل بزرگ مانند کیک تولد یا ظرف های عریض وجود داشت، مرتفع شده و شما به راحتی می توانید از فضای عریض آن به شکل دلخواه استفاده کنید.

یخچال
یخچال

یخچال و فریزر بالا-پایین

رایج ترین نوع یخچال ها، آن هایی هستند که فضای بین یخچال و فریزر، توسط یک خط افقی از هم جدا شده است. این مدل کلاسیک‌ترین نوع یخچال هم محسوب می‌شود، در این کلاس دو نوع یخچال وجود دارد: آن‌هایی که فریزرشان در بالای یخچال قرار داشته و آن‌هایی که فریزرشان در پایین یخچال تعبیه شده است.

فریزر بالا یا فریزر پایین

حقیقت این است که فریزر در این دو گروه تفاوت‌های مهمی با هم دارند؛ اول اینکه گنجایش مدل‌های فریزر پایین، بیشتر است. دوم اینکه در فریزرهای بالا، هیچ کشویی نباید وجود داشته باشد؛ در فریزرهای پایین، تقریبا تمام طبقات به‌صورت کشو درنظر گرفته می‌شود تا قراردادن و برداشتن مواد غذایی و بسته‌ها راحت‌تر باشد. بسته به میزان استفاده مصرف کننده یکی از این دو کلاس اولویت پیدا می‌کند.

مدل فریزرِ پایین

در طرح هایی که فریزر در پایین و یخچال در بالا قرار دارد، نیازی به خم شدن مداوم برای دسترسی به مواد غذایی نیست. همچنین مدل های فریزر پایین به جای قفسه، کشویی بوده و پهن تر و جادارتر از مدل های فریزر بالا هستند. این مدل به یخچال کمبی نیز معروف است.

یخچال فریزر مدل فریزر بالا

در مدل هایی که فریزر در بالا و یخچال در پایین قرار دارد، نیاز است تا برای دسترسی به بخش های پایینی یخچال که در طول روز ممکن است زیاد با آن سروکار داشته باشید، مدام خم شوید.اگر قیمت، کارایی و فضایی که در نظر گرفته اید بزرگ ترین نگرانی شما است، یک یخچال فریزر بالا برای شما مناسب است.

 یخچال فریزرهای ۴ درب

این مدل از یخچال فریزرها نیز تقریبا مشابه یخچال فریزرهای درب فرانسوی است، با این تفاوت که در بخش فریزر پایین بجای کشو دارای دو درب جداگانه است. مزیت این طراحی نسبت به طراحی درب فرانسوی آن است که بجای یک یا دو کشو یک تکه مرتبط با فریزر، شما دسترسی به تعداد کشوهای بیشتری دارید که امکان تفکیک و طبقه بندی مواد غذایی را بیشتر برای شما فراهم می کند.

اما امکان قراردادن مواد غذایی بزرگ و عریض دیگر برای شما فراهم نیست. به عنوان مثال اگر زمانی تصمیم داشته باشید برای مهمانی آخر هفته خود یک ماهی درسته را طبخ کنید، امکان نگهداری آن تنها در یخچال فریزرهای درب فرانسوی وجود دارد!

 یخچال
 یخچال

انواع یخچال توکار

یخچال‌ های توکار گران‌قیمت و متناسب با کابینت‌ها و پیش‌خوان‌ها طراحی می‌شوند. این لوازم زیبای شیک در سبک‌های فریزر پایین، ساید بای ساید و درب فرانسوی عرضه می‌شوند. در این نوع یخچال‌ ها به دنبال پانل‌های جلویی اختیاری باشید که با کابینت آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد. 

یخچال های مینی

در سال‌های اخیر خانه‌ها نسبت به گذشته کوچک تر شده‌اند که باعث شده نیاز به وسایل خانگی جمع و جور و کار آمد بیشتر از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. یخچال‌ های کوچک که با نام‌های مختلفی مثل «مینی» یا «هتلی» هم شناخته شده‌اند، مناسب دفاتر اداری کوچک ، خوابگاه‌ها و بیمارستان ها هستند. این یخچال‌ ها قیمت کمی دارند و فضای کمی هم اشغال می‌کنند.

این یخچال‌ ها معمولا قسمتی هم به‌نام یخدان دارند که می‌توان از آن برای فریز کردن مواد غذایی و آب استفاده کرد؛ البته انجماد در این قسمت در دماهای نزدیک به صفر انجام می‌شود و برای نگهداری در حالت انجماد برای مدت طولانی، مناسب نیست. برفک زدن مشکل اصلی یخدان‌ها در یخچال‌ های مینی است؛ اما در گروه کامپکت، دستگاه‌های فریزر به صورت تنها هم تولید می‌شود که فضای داخل آن به کشوهای کوچک و بزرگ تقسیم‌بندی شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها