نگهداری و نظافت لوازم برقی

در چند سال اخیر استفاده از لوازم برقی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، تلوزیون، جارو برقی و … بسیار افزایش داشته است به طوری که برخی از آن ها جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده اند و اگر هر یک از لوازم برقی منزل آسیب دیده و یا  از کار بیفتند یک بخشی از زندگی افراد مختل می شود و به دلیل قیمت های سرسام آور لوازم برقی جایگزین کردن آن ها نیز سخت شده است به همین دلیل توصیه می شود که در نگهداری و نظافت لوازم برقی نکات ایمنی را رعایت کرده و شیوه ی صحیح استفاده ی هر یک لوازم برقی خود رابدانید.

یکی از مهم ترین نکات نگهداری و نظافت لوازم برقی این است که به هیچ وجه نباید  موتور و بدنه ی لوازم برقی را با آب بشویید این کار علاوه بر داشتن خطر برق گرفتگی برای شما باعث خراب شدن دستگاه نیز می شود، همچنین از باز کردن قطعات وسایل برقی توسط افراد غیر متخصص خود داری کنید و برای خارج کردن قطعاتی مانند کشوها و قفسه های یخچال که برای جدا شدن از دستگاه توسط مصرف کننده طراحی شده اند، دقت کافی را داشته باشید و در صورت نیاز دفترچه ی راهنمای وسیله ی خود را مطالعه کنید. رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده ی صحیح از لوازم برقی طول عمر آن ها را نیز افزایش می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نگهداری و نظافت لوازم برقی با الجی پشتیبان تماس بگیرید

اصول نگهداری و نظافت ماشین ظرفشویی

بالا بردن عمر ماشین ظرفشویی مهم است و می‌توان با رعایت تعدادی نکته به آن کمک کرد. در ادامه، چند نکته برای نگهداری و بالا بردن عمر ماشین ظرفشویی خدمتتان عرض می‌کنم:

 1. قرار دادن صحیح ظروف داخل دستگاه: مطمئن شوید که ظروف را به درستی در ماشین ظرفشویی قرار می‌دهید، ظروف بزرگ و کوچک را به طور مناسب قرار دهید و هیچ وسیله‌ای را در راه حرکت بازوهای ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
 2. تمیز کردن ظروف : پیش از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، ذرات غذایی باقی مانده روی ظروف را پاک کنید. این کار مانع از گرفتگی فیلترها و لوله‌های دستگاه می‌شود.
 3. استفاده از شوینده مناسب: از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده نامناسب می‌تواند به کارکرد صحیح دستگاه آسیب برساند. برای شستشوی بهتر و جلوگیری از آسیب دیدگی دستگاه حتما از مواد شوینده برندهای شناخته شده استفاده کرده و این مواد را از فروشگاههای معتبر تهیه فرمایید.
 4. تنظیمات درست: تنظیمات ماشین ظرفشویی را بر اساس میزان کثیفی ظروف انجام دهید. معمولاً ماشین ظرفشویی دارای تنظیمات مختلفی برای میزان شستشو است. استفاده از تنظیمات مناسب باعث بهبود عملکرد دستگاه و کاهش آسیب به ظروف می‌شود.
 5. نظافت دوره ای دستگاه: برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای برنامه‌های پاکسازی و ضد عفونی کننده هستند که کافیست برنامه مربوطه را اجرا کنید تا دستگاه تمیز شود و عملکرد بهتری داشته باشد.فیلتر های ماشین ظرفشویی باید به صورت منظم بررسی و نظافت شوند، فیلترها جریان آب را به خوبی تنظیم می‌کنند و از ورود ذرات بزرگتر به دستگاه جلوگیری می‌کنند. مواد غذایی جا مانده در کف دستگاه را بعد از هر شستشو با یک دستمال نرم به سمت صافی دستگاه هدایت کنید و صافی را نیز شسته و تمیز کنید و در جای خودقرار دهید.محفظه ی پودر دستگاه را نیز باید با دستمال مرطوب تمیز کنید.
 6. مخزن نمک و مایع جلا دهنده ی دستگاه را به صورت ماهانه چک کرده و در صورتی که چراغ آن روشن شده بود مخزن را پر کنید، نمک سختی آب را گرفته و و عامل شستشوی بهتر و عدم رسوب گیری قطعات داخلی می باشد و هیچ قرص و مایع شوینده ای جایگزین آن نمی باشد. در صورتی که از ماشین ظرفشویی بندرت استفاده می کنید برای جلوگیری از سفت شدن نمک در مخزن حداقل در ماه یکبار از دستگاه استفاده نمایید.
 7. رعایت کردن نکات ایمنی: از اتصال دو شاخه ی ماشین ظرفشویی به پریز هایی که وسایل پر مصرف دیگر به آن ها متصل هستند خودداری کنید، از رووشن کردن ماشین ظرفشویی همزمان با وسایل پر مصرف دیگر همچون ماشین لباسشویی خودداری کنید.برای محافظ دستگاه در برابر نوسات جریان برق از محافظ های مخصوص دستگاه های الکترونیکی استفاده کنید و بعد اتمام کار ماشین ظرفشویی دستگاه خود را از پریز برق جدا کنید.
 8. فشار آب : در زمان هایی که فشار آب دچار افت شدید می باشد از روشن کردن دستگاه خودداری کنید و همچنین در صورتی که آب منزل شما به طور مداوم دارای فشار بالا می باشد شیر آب ورودی دستگاه خود را در حالت نیمه باز قرار دهید.
 9. در صورت شنیدن صدای غیز عادی و با استشمام بوی سوختگی حتما با متخصصین لوازم خانگی تماس بگیرید
نگهداری و نظافت لوازم برقی
نگهداری و نظافhttp://lg.comت لوازم برقی

نگهداری و نظافت فر

برای نگهداری و نظافت صحیح فر، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

 1. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیتر آب مخلوط کنید و با استفاده از اسفنج داخل فر را آغشته و پس از یک ساعت تمیز کنید.
 2. در شیشه خالی اسپری، مخلوطی از یک پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه آب تهیه کنید و در قسمت های داخل فر خاموش بپاشید و بگذارید بماند تا کم کم کثیفی داخل آن جدا شود. سپس با پارچه مرطوب داخل فر را دستمال بکشید. در صورتی که احساس می کنید کثیفی ها کاملا از بین نرفته است مقدار جوش شیرین را اضافه کنید. از قسمت بالای شیشه فر محلول را نپاشید زیرا بین دوجداره شیشه نفوذ پیدا می کند.برای پیشگیری می توانید قسمت های باز شیشه ای را با پارچه بپوشانید تا مانع ورود آب شود یا این که به جای استفاده از آبپاش با دستمال این کار را انجام دهید.
 3. ریل‌ها و بخش های درونی فر نیز نیاز به تمیزی دارند. با استفاده از یک برس نرم و مقداری مایع ظرفشویی، بر روی ریل‌ها و سطوح بکشید جرم های باقی مانده را از بین ببرید. سپس با یک حوله خشک، سطح را خشک کنید.
 4. مهم است که قبل ازهر پاکسازی، فر را از برق جدا کنید و صبر کنید تا به طور کامل سرد شود. همچنین، در هنگام استفاده از مواد شوینده، اطمینان حاصل کنید که محصولی استفاده می‌کنید که برای استفاده در فر مناسب است و هیچ آسیبی به فر وارد  نمی‌کند.
 5. با رعایت این نکات می‌توانید فر خود را به خوبی نگهداری و تمیز کنید. همچنین، برای هر مدل فر، بهتر است دستورالعمل‌های تولید کننده را مطالعه کنید و راهنمایی‌های خاصی که برای آن مدل وجود دارد را دنبال کنید.

نگهداری و نظافت جاروبرقی

برای نگهداری و نظافت جارو برقی خود، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1-خالی کردن مخزن: مخزن جارو برقی را به صورت ماهانه چک کنید و در صورت پر شدن آن را خالی کنید. این کار باعث جلوگیری از آلودگی دستگاه می‌شود.
2-تمیز کردن برس و لوله: برس و لوله جارو برقی نیز نیاز به تمیز کردن دارند. با استفاده از برسی نرم، مواد غبار و موهای موجود در برس را بردارید. همچنین، لوله را بررسی کنید و در صورتی که جسمی در لوله ی جارو گیر کرده بود آن را خارج کنید
3-بررسی سیم برق: سیم برق جارو برقی را مرتبا بررسی کنید و از عدم وجود خراش‌ها یا ترک‌هایی که ممکن است باعث ایجاد خطرات برق گرفتگی میشود، اطمینان حاصل کنید. در صورت لزوم، سیم برق را تعمیر یا تعویض کنید.
با رعایت این مراحل، جارو برقی خود را به خوبی نگهداری و نظافت کنید. همچنین، بهتر است همیشه دستورالعمل‌ها وراهنمایی‌های تولید کننده را مطالعه کرده و دستورالعمل‌های خاصی که برای جارو برقی خود ارائه شده است را رعایت کنید.

نگهداری و نظافت لباسشویی

برای نگهداری و نظافت ماشین لباسشویی ، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. سرویس دوره ای ظرفشویی هر ۶ ماه یک با رانجام شود ، برای سرویس دوره ای متوان از پودر جرم گیر ویا سرکه سفید استفاده کنید ،
 2. یک لیوان سرکه سفید را داخل جاپودری مقداری جوش شیرین (حدود یک تا دو قاشق غذا خوری )بریزید و لباسشویی را در برنامه cotton بدون لباس روشن کنید در بعضی از لبس شویی ال جی ررنامه ای مجزا برای شستشوی درام وجود دارد ، که با روشن کردن ان گزینه(tub clean) tcl نمایان می شود  ، این عمل را حداقل هر۶ماه و حداکثر هر ۳ ماه انجام دهید ، زیرا سرکه تمامی رسوب ها و جرم های باقی مانده از مواد شونده و کثیفی را پاک می کند و انجام این عمل در طولانی مدت به سلامت قطعات کمک به سزایی می کند
 3. اگر داخل لباسشویی بوی نا مطبو یی حس می کنید حتما بعد از عمل جرم گیری ، فیلتر پایین لباسشویی را باز کرده و ان راشستشو دهید ، استفاده از جوش شیرین کمک زیادی به از بین بردن بو های نامطبوع می کند
 4. لاستیک  لباسشویی را حتما بعد از سشتشو کامل خشک کنید ، زیرا رطوبت باقی مانده  با ایجاد قارچ رطوبتی می شود و لکه های سیاه بر روی لاستیک ایجاد می کند و موجب سفت شدن لاستیک می گردد
 5. حد المقدور از پیریز مجرا برای لباسشویی استفاده کنید
 6. برای شستشو البسه بهتر هست از مایع شستشو استفاده کنید زیرا پودر رسوب بیشتری  نسبت به مایع شستشو دارد
 7. تا حد امکان از تکان دادن لباسشویی بعد از نصب خو داری کنید ، زیرا جاو عقب کردن لباسشویی سبب از بین رفتن چسبندگی پایه ها می شود و یا ممکن هست تراز دستگاه به هم بریزد و لباسشویی  تکان های شدید بخورد
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها