نظافت یخچال و فریزر

همانطور که می دانید یخچال و فریزر از مهم ترین وسیله های آشپزخانه می باشند و سلامت و کیفیت مواد غذایی ما ارتباط مستقیمی با نظافت آن ها دارد به همین علت رعایت مسائل بهداشتی ضمن این که موجب بهبود عملکرد دستگاه می شود کیفیت مواد غذایی داخل آن ها را نیز تا مدت طولانی حفظ می کند، در این مقاله به نکات مهمی از نگهداری و نظافت یخچال و فریزر می پردازیم.

اولین نکته این است که چگونه به بهترین شکل یخچال و فریزر خود را تمیز کنیم و بهترین زمان برای انجام این کار چه زمانی است؟در ادامه ی این بخش از الجی پشتیبان به این مورد می پردازیم.

خاموش کردن دستگاه: قبل از شروع به تمیز کردن، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و سیم برق آن را از پریز جدا کنید. این کار علاوه بر تضمین ایمنی شما از وارد شدن هرگونه آسیب حین نظافت به دستگاه جلوگیری می کند.

نظافت کشو ها و قفسه‌ های یخچال و فریزر

اولین قسمتی که در فرایند نظافت یخچال و فریزر باید انجام بدهیم خارج کردن کشوها، قفسه ها و قسمت های جداشدنی از دستگاه است.اگر مشخص نیست که آن قسمت ها چگونه از درون یخچال خارج می شوند به دفترچه ی راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید تا بدون وارد کردن آسیب به قطعات یخچال آن ها را خارج کنید. برای این قسمت ها شست و شو در ماشین ظرفشویی پیشنهاد نمی شود وفقط باید از شوینده های ملایم مانند محلول آب و محلول مایع ظرفشویی و یا آب ولرم و تاید به همراه یک اسفنج نرم برای شستن آنها استفاده کرد ، حتما به خاطر داشته باشید که قفسه ها را به خوبی آبکشی و خشک نمایید.

نظافت سطوح داخلی یخچال و فریزر

پس از خارج کردن قطعات یخچال زمانی که کابین یخچال و فریزر شما خالی شد نظافت بخش های داخلی را شروع کنید. سطوح داخلی یخچال و فریزر قابل شست و شو نیستند و باید با دستمال تمیز شوند بنابراین برای تمیز کردن این قسمت ها به هیچ عنوان از شلنگ آب استفاده نکنید . برای نظافت قسمت های داخلی اگریخچال شما بوی نامطبوعی گرفته می توانید از محلول آب و جوش شیرین،آب و وانیل و آب و شامپو بچه استفاده کنید.

برای این کار در یک سطل آب دو قاشق جوش شیرین یا مقداری وانیل و یا مقداری شامپو بچه ریخته و آن ها را به خوبی ترکیب کنید سپس دستمال خود را به این محلول آغشته کنید و سطوح داخلی یخچال خود را نظافت کنید، اگر بوی نامطبوع داخل یخچال شما با این تزفند از بین نرفت چند مرتبه ی دیگر با محلول آب و جوش شیرین یا وانیل تمیز کنید تا این بو از بین برود،پس از این مرحله باید با دستمال های مرطوب سطوح را پاک کنید و سطح آن ها را به خوبی خشک کنید تا مواد شوینده بر روی آن ها باقی نماند.

اگر یخچال شما دارای فیلترذغالی هایژن فرش (Higiene Fresh)  می باشد باید هر 6 ماه یکبار آن را فقط با آب ولرم و بدون هیچ شوینده ای شسته و زیر آفتاب بگذارید تا خشک شود و هر یک تا دو سال باید این فیلتر را تعویض کنید.

فیلتر هایژن فرش چیست؟

هایژن فرش (Higiene Fresh)  یک فیلتر ذغالی است که در قسمت پشت آن یک فن قرار گرفته، در یخچال هایی که این فیلتر را دارند در بخش Display دستگاه یک گزینه به نام (Higiene Fresh) وجود دارد که دارای سه حالت می باشد:

1-روشن : در این حالت فیلتر دائما روشن است.
2- power : در این حالت فیلتر چند ساعت کارمی کند و خود به خود در حالت خاموش قرار می گیرد
3-خاموش : در این حالت فیلتر کاملا خاموش می شود.

نکته: هر 6 ماه یکبار در قسمت Display دستگاه پیغام replace filter ظاهر می شود که به شما می گوید که باید این فیلتر را تعویض کنید، اگر 3 ثانیه کلید مربوطه آن را نگه دارید reset شده و علامت replace از بین می رود.

فیلتر هایژن فرش

یخچال شما نیاز به تعویض فیلتر دارد؟ از متخصصین حرفه‌ای الجی پشتیبان کمک بگیرید

اگر یخچال شما فاقد فیلتر هایژن فرش (Higiene Fresh)  می باشد می توانید از ذغال معمولی استفاده کنید چون ذغال این قابلیت را دارد که در طولانی مدت بوی محیط اطراف خود را جذب کند.

سطوح داخلی یخچال و فریزر به علت نوع موادی که درساخت آن ها به کار می رود جاذب بو هستند بنابراین از مواد شوینده ی بو دار استفاده نکنید زیرا علاوه بر باقی ماندن بوی مواد شوینده در فضای داخلی دستگاه شما این بو به مواد غذایی نیز منتقل می شود.

نکته:

1- مواد غذایی را ترجیحا در ظرف های درب دار ریخته و سپس داخل یخچال قرار دهید، با این کار از پخش بوی مواد غذایی در یخچال و همچنین از تغییر طعم  بوی مواد غذایی جلوگیری کنید

2- اگر مواد غذایی در داخل یخچال شما فاسد شده و دستگاه شما بوی نامطبوعی گرفته ممکن است با یکبار شست و شو این بو از بین نرود در این صورت شما باید طی چند مرحله از محلول های آب و جوش شیرین،آب و وانیل و آب و شامپو بچه استفاده کنید تا این بو از بین برود.
از ماده های شوینده ی شیمیایی قوی مانند وایتکس برای شست و شوی سطوح داخلی یخچال و فریزر استفاده نکنید زیرا عمر و کیفیت دستگاه شما را کاهش می دهند.

فیلتر هایژن فرش
لایه های داخلی فیلتر هایژن فرش

نظافت فریزر

برای شست و شوی فریزر ابتدا باید صبر کنید تا دمای داخل آن به دمای محیط برسد و در صورتی که دستگاه شما برفک زده بود باید ابتدا صبر کنید تا برفک های آن به صورت کامل ذوب شوند و سپس تمیز کردن آن را شروع کنید در نظافت فریز نیز مانند یخچال نباید از فشار آب و مواد شوینده ی قوی استفاده کنید فقط از دستمال مرطوب و مایع ظرفشویی استفاده کنید ودر مرحله ی آخر از یک دستمال مرطوب تمیز و سپس یک دستمال خشک برای پاک کردن شوینده ی مصرفی استفاده کنید.

برای جداکردن یخ ها و برفک هایی که به سطح داخلی فریزر چسبیده اند به هیچ عنوان از وسایل نوک تیز مانند چاقو استفاده نکنید و در صورت نیاز از کاردک پلاستیکی استفاده کنید.

نظافت سطوحی که با یخچال و فریزر در ارتباط هستند

مرحله ی آخر از نظافت یخچال و فریزر نظافت سطوح اطرف آن هاست. استفاده از مواد شیمیایی برای شست و شوی این قسمت ها مانعی ندارد اما باید دقت کنید که به خوبی آب کشی شوند و یا با دستمال های مرطوب پاک شوند و سپس  سطح آن ها را به خوبی خشک کنید تا مواد شوینده بر روی آن ها باقی نماند.

نکته: اگر برای مدت طولانی میخواهید که یخچال و فریزر خود را خاموش کنید درب آن را باز بگذارید تا فضای داخلی آن بوی نامطبوعی نگیرد

نظافت فریزر

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها